Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
BCO

Kolejny ośrodek wdraża program profilaktyki obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi

Źródło: BCO
Autor: Monika Stelmach |Data: 08.03.2021
 
 
Białostockie Centrum Onkologii jest jednym z pięciu ośrodków w kraju realizujących ogólnopolski program profilaktyki obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi. W ramach tej inicjatywy prowadzona jest edukacja, rehabilitacja oraz poprawa lub podtrzymanie wydolności fizycznej i psychicznej.
Usunięcie węzłów chłonnych może spowodować niewydolność układu limfatycznego, która w efekcie powoduje obrzęk limfatyczny. Jest to spowodowane utrudnionym przepływem chłonki oraz gromadzeniem się jej w tkance podskórnej ręki po stronie operowanej. American Cancer Society szacuje, że obrzęk występuje u 15 proc. wszystkich chorych na nowotwory, a u pacjentek leczonych z powodu nowotworu piersi u ponad 30 proc.

– Zdecydowanie częściej według statystyk obrzęk limfatyczny pojawia się u chorych, u których wykonywana była limfadenektomia pachowa. Musimy również pamiętać o czynnikach ryzyka wystąpienia obrzęku limfatycznego takich jak: starszy wiek pacjenta, stosowanie radioterapii, zakażenia okołooperacyjne czy też nadwaga, w szczególności otyłość – wymienia dr n. med. Klaudia Kozłowska, chirurg z BCO, koordynator merytoryczny projektu.

Projekt skierowany jest do wszystkich kobiet w wieku aktywności zawodowej z rozpoznanym rakiem piersi zakwalifikowanych do leczenia chirurgicznego w województwie lubelskim i podlaskim. Także do pacjentek z wielochorobowością, w trakcie i po zakończeniu chemioterapii, z powikłaniami leczenia chirurgicznego i uzupełniającego. O możliwości zakwalifikowania pacjentki do programu decyduje chirurg onkolog bądź fizjoterapeuta po konsultacji z chirurgiem.

Formy wsparcia, którymi pacjentki zostaną objęte to: indywidulane wizyty fizjoterapeutyczne, grupowe zajęcia ruchowe, indywidualne porady psychologiczne, grupowe warsztaty psychologiczne, indywidualne porady dietetyczne.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.