Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kolejnych 8 nowotworów związanych z otyłością

Udostępnij:
To, że otyłość zwiększa ryzyko pewnych nowotworów już wiadomo, ale ostatnia lista pięciu rodzajów nowotworów zostaje właśnie rozszerzona przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem IARC, część Światowej Organizacji Zdrowia o 8 kolejnych.
IARC, zamiast oznajmiać, że otyłość zwiększa ryzyko raka, przedstawiła swoje doniesienia tak, że prawidłowa masa tłuszczowa redukuje ryzyko nowotworów. Jednocześnie Agencja potwierdziła swoje wcześniejsze odkrycie z 2002 roku dotyczące otyłości i raka jelita grubego, przełyku, nerki, piersi u kobiet po menopauzie i macicy.
Jak podaje Medscape, obecnie na podstawie oceny danych literatury naukowej, agencja dodała 8 kolejnych rodzajów nowotworów do listy: żołądka, wątroby, woreczka żółciowego, trzustki, jajnika, tarczycy, nowotworu mózgu – oponiaka i spiczaka mnogiego.
Ograniczone dowody sugerują także trzy inne rodzaje raka: prostaty, piersi u mężczyzn, chłoniaka komórek B.
Zidentyfikowano kilka mechanizmów wiążących nadmiar masy tłuszczowej z przewlekłym zapaleniem i zaburzeniami metabolizmu hormonów płciowych.
W 2013 szacowano 4,5 mln zgonów na świecie z powodu nadwagi i otyłości. Nowe rodzaje nowotworów z nią związane zwiększą tę liczbę. IARC szacuje, że aż 40 procent populacji w niektórych regionach i krajach ma nadwagę lub choruje na otyłość.

Czy jednak redukcja masy ciała również zmniejsza ryzyko raka? W tym obszarze są dostępne dowody, ale oparte na badaniach na zwierzętach, nie ma badań nad ludźmi. IARC podaje, że wynika z nich, że restrykcje w diecie zwierząt zmniejszają ryzyko raka gruczołu piersiowego, jelita grubego, wątroby, trzustki, skóry i przysadki.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.