ONKOLOGIA
Gruczoł krokowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Lek. Anna Czech o hormonowrażliwym raku stercza z przerzutami ►

Źródło: konferencja Kontrowersje w Urologii i Uroonkologii
Redaktor: Bogusz Soiński |Data: 02.12.2021
 
 
– Ostatnie lata przyniosły przełom w leczeniu zaawansowanego raka stercza, szczególnie u chorych na hormonowrażliwą jego postać z przerzutami – zauważa lek. Anna Katarzyna Czech z Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przedstawiając historię badań i stosowanych środków zmniejszających ryzyko zgonu.
Specjalistka odnosi się do leczenia miejscowego z małą liczbą przerzutów – w kontekście korzyści w przeżyciu całkowitym po zastosowaniu miejscowej radioterapii albo chirurgii.

Przytacza również wytyczne Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, m.in. propozycję, aby przedyskutować terapię skojarzoną u wszystkich chorych na hormonowrażliwego raka stercza z przerzutami (metastatic hormone sensitive prostate cancer – mHSPC).

Lek. Anna Katarzyna Czech opowiada również o różnorodności populacji hormonowrażliwego raka stercza z przerzutami – różnicy w wielu aspektach, między innymi w objętości choroby (high lub low volume) oraz w tym, kiedy stwierdzono przerzuty (w chwili rozpoznania czy w toku obserwacji).

W swoim wykładzie stawia też pytania:
◼ Czy metachroniczność lub synchroniczność przerzutów jest kluczem do wyboru terapii?
◼ Czy w przyszłości zalecana będzie terapia potrójna?
◼ Co może poprawić skuteczność leczenia?

Ostatniego z tych pytań ekspertka nie pozostawia bez odpowiedzi. – W Polsce skuteczność leczenia może poprawić udostępnienie leków, które w wielu krajach są standardem popartym silnym dowodem naukowym. Czas rozpoznania przerzutów ma znaczenie prognostyczne, a koniecznością jest jak najszybsze wprowadzenie możliwości wyboru różnych form leczenia skojarzonego w Polsce – twierdzi lek. Anna Katarzyna Czech.Wykład „Leczenie chorych na hormonowrażliwego raka stercza z przerzutami (mHSPC)” został zaprezentowany podczas konferencji Kontrowersje w Urologii i Uroonkologii Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta).
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.