Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Mammografię wykonała co trzecia Wielkopolanka zakwalifikowana do programu

Udostępnij:

Do listopada 2023 roku z bezpłatnej mammografii w Wielkopolsce mogło korzystać 460 tys. mieszkanek województwa w wieku od 50 do 69 lat. Po poszerzeniu widełek wiekowych grupa ta zwiększyła się do 725 tys. kobiet w wieku od 45 do 74 lat.

  • Od listopada z bezpłatnej mammografii mogą korzystać kobiety od 45. do 74. roku życia. Do tej pory wykonała ją co trzecia uprawniona Wielkopolanka
  • Mobilne pracownie mammograficzne co miesiąc odbywają w Wielkopolsce nawet do 200 postojów, odwiedzają każdy powiat
  • Na maj zaplanowano 173 przystanki

Korzyści z poszerzenia programu

Do tej pory badanie mammograficzne w ramach programu wykonało 245 tys. zakwalifikowanych kobiet, czyli co trzecia Wielkopolanka spełniająca kryteria. W skali kraju daje to Wielkopolsce czwarte miejsce – za województwami: lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

– Obserwujemy korzyści płynące z poszerzenia granic wiekowych kwalifikacji do programu profilaktyki raka piersi. Zauważalny jest znaczny wzrost frekwencyjny i więcej kobiet korzysta z przesiewowej mammografii. Szczególnie chętnie robią to kobiety od 45. do 49. roku życia. Natomiast panie w wieku od 69 do 74 lat, które wcześniej były objęte programem profilaktycznym, ale zakończyły w nim udział, wykazują dużą radość, ponieważ nadal mogą mieć pod kontrolą swoje zdrowie – mówi dr Dariusz Godlewski, prezes Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pienkowskiej w Poznaniu.

– Zwiększenie grupy kobiet, które mogą korzystać z programu, jest ogromną szansą. Na wczesnym etapie wykrywamy sporo zmian, które wymagają dalszej interwencji. Trafia do nas wiele kobiet, które jeszcze w czasie pandemii zaobserwowały coś niepokojącego, ale wcześniej nie zdecydowały się tego skonsultować – dodaje ekspert.

Za najbardziej świadome znaczenia profilaktyki zdrowotnej można uznać mieszkanki powiatów: obornickiego, poznańskiego, kościańskiego, nowotomyskiego i wągrowieckiego. Tam odsetek kobiet korzystających z programu wynosi obecnie 40 proc. Poniżej nie tylko wielkopolskiej, ale też ogólnopolskiej średniej są natomiast powiaty: turecki, pleszewski, kępiński, kolski, krotoszyński, ostrzeszowski, koniński, słupecki, kaliski oraz miasta Kalisz i Konin. Z badań skorzystało tam mniej niż 30 proc. kobiet spełniających kryteria programu.

Badania bliżej domu

W województwie wielkopolskim działa 27 stacjonarnych pracowni mammograficznych realizujących program profilaktyki raka piersi. Dodatkowo po Wielkopolsce kursują pracownie mobilne. Wielkopolski OW NFZ co miesiąc organizuje nawet do 200 postojów mammobusów we wszystkich powiatach regionu. Każdy z przystanków to okazja do skorzystania z badania blisko miejsca zamieszkania.

Na maj zaplanowane były 173 postoje mammobusów, a od soboty 11 maja będzie ich jeszcze 135. To szczególnie dobra okazja do wykonania badania, biorąc pod uwagę, że 26 maja obchodzony jest Dzień Matki. Warto skorzystać z okazji i zrobić sobie prezent w postaci bezpłatnego badania.

Przypomnijmy, że mammografię w ramach programu profilaktycznego kobiety w wieku od 45 do 74 lat mogą wykonywać raz na dwa lata lub co roku, jeśli lekarz podejmie taką decyzję. Należy pamiętać, że do corocznej mammografii niezbędne jest pisemne potwierdzenie.

Według danych Narodowego Instytutu Onkologii w jednym na 20 przypadków w profilaktycznej mammografii są wykrywane niepokojące zmiany. Jeśli tak się stanie, kobieta jest kierowana do drugiego etapu programu, gdzie wykonuje się pogłębione badania, m.in. USG piersi lub biopsję, która ma określić charakter zmiany.

Jak podkreślają eksperci, wyniki leczenia raka piersi przez ostatnie lata bardzo się poprawiły. Nadal jednak z powodu tego nowotworu co roku umiera w Polsce kilka tysięcy kobiet.

Jak zaznacza Maria Litwiniuk, konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii klinicznej, na wczesnym etapie rak piersi nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważna jest rola samobadania i regularnej mammografii. Nowotwór wykryty w pierwszym stopniu zaawansowania jest wyleczalny u ponad 90 proc. chorych.

Przeczytaj także: „Małopolska. W 2024 r. ponad 670 tys. kobiet może skorzystać z profilaktyki raka piersi”„Polki częściej niż inne Europejki umierają na raka piersi”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.