Specjalizacje, Kategorie, Działy
iStock

Ministerialne dane o zgonach w 2020 r.

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia publikuje raport o liczbie zgonów – w 2020 r. zmarło 67 tys. osób więcej niż w 2019. Większość tej „nadwyżki” to głównie osoby powyżej 60. roku życia chore na COVID-19 zmarłe przede wszystkim od października do grudnia 2020 r.
Z dokumentu wynika, że w 2020 r. odnotowano 485,2 tys. zgonów, a 418,1 tys. w 2019 r. Szczególnie dużo zgonów nastąpiło w listopadzie – w pierwszej połowie roku liczba zgonów nie różniła od wartości z lat wcześniejszych.



W raporcie analizowana jest także struktura wiekowa zmarłych. Odnotowuje się, że w ostatnim kwartale 2020 r. zwiększenie liczby zgonów dotyczyło wszystkich kategorii wiekowych, jednak zdecydowana większość nadwyżki spowodowana została wzrostami zgonów wśród osób starszych – zarówno w kategorii 61-80 lat, jak i powyżej 80 roku życia.



Główną przyczyną wzrostu liczby zgonów jest pandemia SARS-CoV-2, podczas której najwięcej zakażeń było jesienią. Na wykresie numer 3 przedstawiona jest tygodniowa liczba zgonów zaraportowanych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne jako spowodowane SARS-CoV-2 – kształt grafiki odpowiada ogólnemu kształtowi nadwyżki zgonów w 2020 roku, z wyraźnym szczytem w listopadzie.



W raporcie są także dane dotyczące liczby zgonów w 2020 i 2019 r, z wyróżnieniem sprawozdanych jako śmierć z powodu SARS-CoV-2. Zgony te wyjaśniają ponad 43 proc. nadwyżki.



94 proc. nadwyżki to zgony w najstarszych grupach społeczeństwa – wśród ludzi powyżej 60. roku życia.



82 proc. z „dodatkowych zgonów” to osoby, które obciążone były chorobami współistniejącymi.



W raporcie przedstawia się też przyrosty liczby zmarłych, którzy w przeszłości leczyli się na choroby przewlekłe. W przypadku każdej z wymienionych grup nastąpił przyrost w porównaniu do statystyk z poprzedniego roku. Najwyższy spośród cierpiących na choroby układu krążenia – 16,69 proc.



Jeśli chcesz ściągnąć raport, kliknij w: „Informacja o zgonach w Polsce w 2020 r.”.

Przeczytaj także: „Współczynnik nadmiernej śmiertelności na wykresie”, „Dziesiątki tysięcy dodatkowych zgonów” i „The day after”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.