Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Na ile szczepionka przeciw COVID-19 jest aktywna u chorych na nowotwory?

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 12.10.2021
 
 
Badania opublikowane w „Cancer Discovery” wykazały, że zwłaszcza osoby w trakcie chemioterapii powinny przyjąć dodatkową dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.
Przeprowadzone do tej pory badania wykazywały w trakcie krótkotrwałej obserwacji skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki mRNA firmy Pfizer u osób w trakcie leczenia onkologicznego. Nie było jednak dostępnych badań sprawdzających jej skuteczność w dłuższym okresie obserwacji.

W badaniu opublikowanym w „Cancer Discovery” sprawdzono, czy stężenie przeciwciał u zdrowych osób i chorych na nowotwór różni się po 6 miesiącach od szczepienia. W tym celu 289 osobom zaszczepionym dwiema dawkami szczepionki oznaczono stężenie przeciwciał po drugiej dawce szczepionki i po 6 miesiącach od drugiej dawki.

Testy serologiczne wykazały, że 122 osoby ze 154 (79 proc.) w trakcie leczenia onkologicznego oraz 114 ze 135 (84 proc.) pracowników ochrony zdrowia (grupa kontrolna) miały po 6 miesiącach od zaszczepienia dodatnie testy serologiczne. Wśród chorych na nowotwór z ujemnymi wynikami testów serologicznych 81 proc. stanowiły osoby w trakcie chemioterapii. Pomimo wysokiej aktywności szczepionki mRNA eksperci z National Comprehensive Cancer Network (NCCN) zalecają podanie trzeciej dawki szczepionki u pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe