Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Nowe rozwiązanie pomaga pacjentom ze stomią

Źródło: Komisja Europejska/CORDIS
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 21.09.2021
 
 
Innowacyjna uszczelka może poprawić jakość życia pacjentów z rakiem jelita grubego. Jej budowa chroni przed kontaktem zawartości worka stomijnego ze skórą, a tym samym zapobiega podrażnieniom i uszkodzeniom naskórka.
W wyniku choroby nowotworowej lub zapalnej jelit często konieczne jest wytworzenie ujścia jelita na powierzchni powłok jamy brzusznej poprzez wyłonienie stomii. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego mającego na celu stworzenie nowego otworu do usuwania odchodów. Podczas wypływania ze stomii do worka mogą one wyciekać na skórę, powodując powikłania. Około 40 proc. pacjentów ze stomią zgłasza problemy ze skórą. Przyklejanie się worka stomijnego do uszkodzonej, zniszczonej skóry jest bolesne. Problem ten ma istotny wpływ na jakość życia pacjentów.

Celem finansowanego ze środków UE projektu OSTOFORM było rozwiązanie tego problemu poprzez opracowanie i wprowadzenie na rynek nowej uszczelki do worków stomijnych. Kieruje ona strumień odchodów ze stomii do worka, z dala od skóry pacjenta, nie uszkadzając skóry i poprawiając jakość życia pacjenta.

W uszczelce Ostoform wykorzystano unikalne, opatentowane połączenie materiałów chłonnych i niechłonnych, które zapobiegają kontaktowi drażniących wydzielin ze skórą pacjentów. W trwającym 6 tygodni badaniu z udziałem 12 pacjentów stwierdzono ograniczenie powikłań skórnych o 45 proc.

W ostatnich miesiącach pilotażowe wdrożenie wyrobu przeprowadzono w Holandii i Stanach Zjednoczonych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe