Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
PAP/Adam Warżawa
Onkologia PO nowemu
Źródło: Tomasz Grodzki
Autor: Krystian Lurka |Data: 09.04.2019
 
 
- Onkologia będzie jednym z najważniejszych obszarów zmian proponowanych przez Platformę Obywatelską w ramach czynienia ochrony zdrowia lepszą i sprawniejszą - zapowiada prof. Tomasz Grodzki, minister zdrowia w gabinecie cieni PO. W jaki sposób ma to nastąpić?
Tekst prof. Tomasza Grodzkiego:
- Czas jest szczególnie ważny dla chorych na nowotwory, a każde opóźnienie rozpoznania i leczenia ma dramatyczne skutki. Z tego punktu widzenia należy docenić wprowadzenie pakietu onkologicznego, który określa ramy czasowe w postępowaniu z pacjentem z podejrzeniem choroby nowotworowej. Ale czy to wystarczy? Raczej nie. Truizmem jest stwierdzenie, że wczesne wykrycie raka znacząco zwiększa szanse na wyleczenie i powrót do zdrowia. Mniej osób jednak spostrzega, że ów truizm ma ogromne znaczenie ekonomiczne, co w wielu krajach zrozumiano już dawno. Otóż chory, u którego nowotwór rozpoznano we wczesnej fazie, jeszcze w badaniach przesiewowych, najczęściej przechodzi mniej rozległą operację, nie zawsze wymaga kosztownej chemioi radioterapii, a przede wszystkim często wraca do pracy i przyczynia się do wytworzenia PKB, a nie konsumuje go jako rencista. W skali kraju oszczędności z tego tytułu sięgają miliardów złotych rocznie. Jasny jest zatem wniosek, że masowe badania w celu wczesnego wykrywania nowotworów będą traktowane przez PO priorytetowo.

Standardy i praktyka
Drogie programy lekowe stosowane w zaawansowanych stadiach nowotworów muszą być z jednej strony roztropnie wdrażane i oparte na twardych danych naukowych, ale z drugiej strony muszą nadążać za trendami światowymi. Nie możemy pozbawiać Polek i Polaków nowoczesnego leczenia o jednoznacznie udowodnionej skuteczności. Standardy w ogromnej większości nowotworów zostały opracowane i są znane, gorzej z ich codziennym stosowaniem i wdrażaniem w praktyce. Wynika to często z ograniczeń kadrowych, sprzętowych czy finansowych, które nie pozwalają na postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne zgodne z wytycznymi. Należy zatem dążyć do osiągnięcia tego celu, ale ze świadomością, że nie nastąpi to natychmiast. Co proponuje PO? Dostosowanie światowych rekomendacji do polskich realiów w sposób, który pozwoli leczyć nowocześnie, a jednocześnie będzie możliwy do udźwignięcia przez budżet. To niełatwe, dlatego należy słuchać rad najlepszych polskich onkologów i praktyków pokrewnych specjalności. Czy tak się już dzieje? Obecne działania resortu zdrowia polegające na usunięciu z Krajowej Rady ds. Onkologii najwybitniejszych polskich onkologów są tego zaprzeczeniem, dlatego zostaną skorygowane przez nowe władze – jeśli wyborcy zdecydują.

Onkologia, ale nie tylko
Platforma Obywatelska opracowuje więcej szczegółowych propozycji dla systemu ochrony zdrowia, nie tylko dla onkologii, sprowadzających się do kilku pryncypiów: maksymalnego wykorzystania (skądinąd ograniczonych) zasobów systemu, jak [...]

Tekst w całości ukaże się w "Menedżerze Zdrowia" numer 1-2/2019. Czasopismo można zamówić na stronie: www.termedia.pl/mz/prenumerata.

Przeczytaj także: "Gadomski o zmianach w KRO, dymisjach przez mejle i częstych nieobecnościach zwolnionych", "Prof. Wallner: Aż 85 proc. nowotworów litych jest leczonych w wyspecjalizowanych narządowo klinikach chirurgii" i "Prof. Czauderna: Narodowa Strategia Onkologiczna nada tej dziedzinie status priorytetowy".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe