ONKOLOGIA
Gruczoły wydzielania wewnętrznego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Operacja raka tarczycy: metoda przez usta najlepsza?

Udostępnij:
Zespół chirurgów Mount Sinai Beth Israel (MSBI) przeprowadził w Nowym Jorku jedną z pierwszych w USA operacji endoskopowego, przeustnego usunięcia tarczycy opisaną w Surgical Endoscopy.
Lekarze usunęli gruczoł tarczycy przez trzy małe nacięcia poniżej ust – wargi dolnej. Do wewnątrz zostały wprowadzone porty, w tym endoskop z lampa oraz kamera. Gruczoł został usunięty przez największe nacięcie. Minimalnie inwazyjna procedura pozostawia po sobie ukryta bliznę w porównaniu do metody resekcji przez otwór w szyi, która pozostawia widoczna bliznę.

Zdaniem lekarzy ich metoda nie pozostawia śladu operacji i jest najlepsza dla mniejszych guzków i wczesnej postaci papilarnego raka tarczycy. Jak przewidują metoda może znaleźć także inne zastosowania.

Lekarze specjalizują się także w innych endoskopowych operacjach tarczycy, na przykład takich, w których nacięcia są wykonywane pod pachą lub w ukrytych lokalizacjach klatki piersiowej. Operatorem był dr William B. Inabnet III.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.