Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka?

Udostępnij:
Choroba otyłościowa wiąże się z ponad 200 powikłaniami. Jednym z nich jest zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory.
Na podstawie metaanaliz sprawdzających związek między BMI a chorobami nowotworowymi wykazano, że każde zwiększenie BMI o 5 kg/mkw. oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia raka endometrium, gruczolakoraka przełyku i raka nerki od 30 do 60 proc. Zwiększa się też prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego i trzustki oraz nowotwory narządów płciowych.

Badania wykazały, że zwiększona wartość BMI jest niezależnym czynnikiem ryzyka rozrostu endometrium, który jest traktowany jako stan poprzedzający raka błony śluzowej trzonu macicy. Analizy American Cancer Society mówią, że kobiety z nadwagą, czyli BMI na poziomie 25–29,9 kg/mkw., są dwa razy bardziej narażone na raka endometrium, a kobiety z BMI ≥30 kg/mkw. chorują na ten nowotwór ponad trzy razy częściej.

Nadmierna masa ciała oznacza większe ryzyko występowania również raka piersi, raka jajnika i raka szyjki macicy. Do tego dochodzi zwiększenie ryzyka zgonu w tych trzech nowotworach.

Szacuje się, że w Polsce chorobą otyłościową jest już dotkniętych 8 mln dorosłych. Przewidywania mówią o tym, że na świecie powikłania choroby otyłościowej pochłoną ponad 90 mln istnień ludzkich w ciągu najbliższych trzech dekad. W 36 najlepiej rozwiniętych krajach nadwagę ma połowa ludności, a prawie co czwarta osoba choruje na otyłość.

– Często leczymy choroby będące następstwem otyłości, pomijając przyczynę ich powstania – skupiamy swoją uwagę na powikłaniach, których doświadczają pacjenci. Musimy zmienić swoje myślenie i zacząć postrzegać nadmierną masę ciała jako czynnik ryzyka innych chorób przewlekłych. Traktujmy więc otyłość jako chorobę, której skuteczne leczenie znacznie poprawi stan zdrowia pacjentów i ich rokowania na przyszłość. Równie istotna jak zmiana postrzegania choroby otyłościowej jest też prewencja – lepiej zapobiegać, niż leczyć i zmagać się z poważnymi powikłaniami. Wpływ otyłości na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jest dobrze udokumentowany naukowo, odnoszę jednak wrażenie, że nie jest on znany chorym. Zatem leczenie otyłości to także profilaktyka raka, o czym warto pamiętać – mówi dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.