Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

PTGO: Rekomendacje dotyczące zachowania płodności u kobiet leczonych onkologicznie

Źródło: Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej
Autor: Monika Stelmach |Data: 25.03.2021
 
 
Tagi: PTGO, płodność
– Czas uznać procedury zamrażania fragmentów jajnika (ovarian tissue cryopreservation - OTC) za sposoby terapii płodności, a nie za leczenie eksperymentalne – wynika z rekomendacji zespołu roboczego ds. zachowania płodności kobiet leczonych z powodu nowotworów (oncofertility) działającego przy konsultancie krajowym w dziedzinie ginekologii onkologicznej.
W coraz mniejszej liczbie państw zamrażanie fragmentów jajnika (ovarian tissue cryopreservation - OTC),jako metody zachowania płodności u kobiet, u których konieczna jest chemioterapia, uznawane jest za leczenie eksperymentalne. W Polsce, zgodnie z zaleceniami Grupy Roboczej ds. Zachowania Płodności u Chorych Onkologicznych (GROF) Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z 2017 roku, zalecano by OTC stosować jedynie w centrach mających odpowiednie doświadczenie, z zastosowaniem protokołów zaaprobowanych przez komisję bioetyczną.

Ze względu jednak na coraz szersze stosowanie OTC jako metody zabezpieczenia płodności przed leczeniem systemowym na całym świecie i coraz więcej dowodów na jej skuteczność metoda ta przestaje być uważana za eksperyment medyczny. W zaleceniach Komitetu Wykonawczego Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM) z 2019 roku czytamy, że OTC nie jest już uważana za metodę eksperymentalną i jest jedyną opcją dla dziewcząt w wieku przedpokwitaniowym, oraz dla tych kobiet, które nie mogą być stymulowane do procedury IVF.

Swoje stanowisko dotyczące OTC zmieniła też ESHRE i w zaleceniach z 2020 r. czytamy, że mrożenie tkanki jajnikowej może być proponowane jako alternatywne leczenie w celu zachowania płodności u młodych pacjentek, u których istnieje ryzyko wystąpienia przedwczesnej niewydolności jajnikowej (premature ovarian insufficiency - POI).

Rekomendacje:
1. Zespół roboczy rekomenduje uznanie procedury OTC/OTT jako metody leczniczej.
2. Zaleca się rozważenie zasadności wykonania OTC/OTT u pacjentek z niską rezerwą jajnikową (AMH<0,4ng/ml,AFC<5 pęcherzyków w obu jajnikach).
3. Zasadnym wydaje się w przypadku nowotworów krwi i CSN indywidualne rozpatrzenie przypadku co do ryzyka reimplantacji nowotworu.
4. Zaleca się zastosowanie OTC po rozpoczęciu chemioterapii tylko dla nowotworów hematologicznych.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Oncofertility 2021.pdf.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe