Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Pembrolizumab i szczepionka przeciwko HPV w leczeniu zaawansowanego raka szyjki macicy

 
Około 14 proc. pacjentek z nawracającym lub rozsianym rakiem szyjki macicy odpowiada na leczenie pembrolizumabem. Trwają badania nad zastosowaniem szczepionek przeciwko HPV w terapii zmian (przed)rakowych wywołanych przez wirusa.
Na łamach „Lancet Oncology" ukazały się wyniki koreańskiego badania, w którym zastosowano pembrolizumab oraz szczepionkę przeciwko HPV (GX-188E) w leczeniu nawracającego lub zaawansowanego raka szyjki macicy.

Badanie miało charakter jednoramiennego badania typu open-label. Zakwalifikowano do niego pacjentki z HPV-dodatnim rakiem szyjki macicy, u których doszło do progresji nowotworu po zastosowaniu standardowej terapii. Pacjentki otrzymywały domięśniowo szczepionkę GX-188E w tygodniach 1,2, 4,7,13 oraz 19 i w zależności od decyzji badacza w 46 tygodniu oraz pembrolizumab dożylnie co 3 tygodnie przez 2 lata lub do czasu progresji choroby. Pierwszorzędowym punktem końcowym była ogólna odpowiedź na leczenie po 24 tygodniach oceniana na podstawie kryteriów RECIST 1.1.

Skuteczność postępowania była możliwa do oceny u 26 pacjentek. Mediana czasu obserwacji wyniosła 6,2 miesiąca. W 24 tygodniu, 11 (42 proc.) pacjentek uzyskało odpowiedź na leczenie, z czego 4 (15 proc.) miało całkowitą odpowiedź na leczenie według kryteriów RECIST 1.1. Nie odnotowano śmierci związanej z terapią.

Połączenie szczepionki przeciw HPV oraz pembrolizumabu może stanowić nową opcję terapeutyczną u pacjentek z zaawansowanym rakiem szyjki macicy.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński

Zachęcamy do subskrypcji newslettera serwisu Onkologia „Newslettery tematyczne Termedii”.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe