Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Pierwszy pacjent otrzymał szczepionkę mRNA na czerniaka

Autor: Monika Stelmach |Data: 25.06.2021
 
 
Leczenie BNT111 będzie połączone ze stosowaniem leku immunoterapeutycznego i ma na celu zwalczanie zaawansowanego czerniaka. Pierwszy pacjent w II fazie badania szczepionki przeciwnowotworowej mRNA otrzymał dawkę leku.
Badania nad mRNA zostały przyspieszone i znalazły się w centrum uwagi ze względu na możliwość wykorzystania tej technologii walce z COVID-19. Jednocześnie rozpoczęły się spekulacje na temat tego, w jaki sposób te innowacje mogą wpłynąć na inne obszary medycyny.

Teraz osiągnięto kolejny kamień milowy w medycynie, gdy pierwszy pacjent w fazie II badania szczepionki przeciwnowotworowej mRNA otrzymał dawkę leku. Leczenie BNT111 będzie połączone ze stosowaniem leku immunoterapeutycznego i ma na celu zwalczanie określonego typu zaawansowanego czerniaka.

Próba jest otwarta i randomizowana, obejmuje 120 pacjentów. Badanie oceni ogólny wskaźnik odpowiedzi na BNT111 stosowany w połączeniu z cemiplimabem, a także czas trwania i bezpieczeństwo terapii. Biorąc pod uwagę obiecujące wyniki badań fazy I, naukowcy liczą na to, że leczenie wywoła silną reakcję układu immunologicznego.

– Naszym celem jest wykorzystanie siły układu odpornościowego w walce z rakiem i chorobami zakaźnymi. Udało nam się wykazać potencjał szczepionek mRNA przeciw COVID-19. Nie wolno zapominać, że rak jest również globalnym zagrożeniem dla zdrowia, nawet gorszym niż obecna pandemia – powiedział w oświadczeniu dr Özlem Türeci, dyrektor medyczny BioNTech.

Szczepionka ukierunkowana jest na cztery antygeny – co najmniej jeden z nich występuje w ponad 90 proc. przypadków czerniaka z przerzutami.

Trwają też badania nad wykorzystaniem szczepionki w terapii innych nowotworów: BNT112 w opornym na kastrację raku prostaty (badanie I fazy) i BNT113 w HPV-dodatnich rakach głowy i szyi (badanie I fazy). 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe