Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wizualizacja nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu

Podpisano umowę na budowę nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu

Udostępnij:
Ponad miliard zł będzie kosztować budowa nowego szpitala onkologicznego w stolicy Dolnego Śląska. 22 maja podpisano umowę na realizację tej inwestycji. – Chcemy wygrać trudną wojnę z nowotworami – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy premier Mateusz Morawiecki.
Nowy Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny ma powstać przy ul. Kosmonautów. W obiekcie pod wspólnym szyldem DCOPiH będą funkcjonować połączone w 2021 r. trzy jednostki lecznicze: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. W ramach szpitala zostanie również uruchomione pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Raka Tarczycy. Budowa lecznicy będzie kosztować 1,055 mld zł.

– My, Polacy, poprzez znaczące podniesienie finansowania służby zdrowia i finansowanie takich projektów jak Dolnośląskie Centrum Onkologiczne, chcemy wygrać tę trudną wojnę z jednym z głównych cichych i głośnych zarazem zabójców w świecie, w szczególności w Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy na budowę nowego szpitala onkologicznego.

Szef rządu podkreśli, że budowa nowej placówki we Wrocławiu to projekt, w którym spotkają się nauka z medycyną, nauka ze służbą zdrowia. – Najnowocześniejsze metody badawcze połączone ze sprzętem klasy światowej będą na pewno dobrze służyły Polakom – po to, by móc we właściwy sposób odpowiedzieć na tę cywilizacyjną chorobę – dodał Morawiecki.

Premier mówił, że zgodnie z zapewnieniami, jakie otrzymał, nowy szpital będzie jedną z najnowocześniejszych inwestycji medycznych w Europie.

– Przeznaczamy potężne środki na walkę o zdrowie Polaków. Przytoczę dwie liczby dla porównania. 75 mld zł to było finansowanie służby zdrowia w czasach, gdy przejmowaliśmy stery rządów. W tym roku to będzie ponad dwa razy więcej, ok. 160 mld zł – zaznaczył.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślił, że szef Dolnośląskiego Centrum Onkologii (DCO) prof. Adam Maciejczyk, przedstawiając wizję nowego szpitala, wskazywał, że będzie to szpital zaprojektowany nie tylko przez architektów, inżynierów. – Opowiadał o szpitalu, który będzie zaprojektowany przez lekarzy, ponieważ to oni znają najlepiej potrzeby pacjentów – mówił.

Cieszyński podkreślił, że w DCO jest myśl o innowacjach, o pacjentocentryzmie. – Szpital i mury to jedno, ale najważniejsze jest to, co jest w środku, czyli wybitni naukowcy i personel medyczny. To dla pacjentów jest nowy szpital, ale do jego funkcjonowania potrzebny jest zespół prof. Maciejczyka – zauważył.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że z budżetu państwa na budowę nowego szpitala onkologicznego przekazano 550 mln zł. – Ta kwota umożliwia nam realizację tego ogromnego przedsięwzięcia – stwierdził.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Mirosława Stachowiak-Różecka wskazała z kolei, że zespół lekarzy z DCO jest na najwyższym poziomie. – Nowy szpital spowoduje, że będzie można obsłużyć niemal o 100 procent więcej pacjentów, w dużo bardziej nowoczesnych warunkach – mówiła posłanka.

Dyrektor DCO prof. Adam Maciejczyk podkreślił, że po wielu latach Dolnoślązacy doczekali się budowy nowego szpitala onkologicznego. – W tej chwili pracujemy jeszcze w XIX-wiecznych budynkach przy ul. Hirszfelda, ale już wykonujemy usługę onkologiczną na najwyższym poziomie, o czym świadczą nasze międzynarodowe certyfikaty. Jeśli będziemy mieć możliwość realizowania tego również w nowym budynku, to będzie dla nas zaszczyt – stwierdził Maciejczyk.

Budowa nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu współfinansowana jest ze środków samorządu województwa dolnośląskiego, z budżetu państwa oraz ze środków własnych DCOPiH.

Budynek lecznicy ma mieć pięć kondygnacji, w tym jedną podziemną. Szpital będzie dysponował 671 łóżkami, 73 gabinetami badań w poradniach i 14 salami operacyjnymi. Pomieści 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. W nowej placówce będzie można wykonywać 10 tys. zabiegów rocznie.

Planowany termin uruchomienia szpitala to rok 2028.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.