Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Polski start-up wdroży nową metodę leczenia raka jajnika

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Wiktor Dziarmaga/PAP
Poznański start-up naukowy MNM Diagnostics opracuje i wdroży test genetyczny umożliwiający udzielenie skuteczniejszej pomocy pacjentkom z nowotworami jajnika. Firma z Wielkopolski otrzymała na ten cel ponad 700 tys. euro dofinansowania.
Finansowanie zostało przyznane na opracowanie i wdrożenie przełomowego testu genetycznego dla pacjentek z nowotworami jajnika. Narzędzie rozwijane w MNM Diagnostics – PARPiNDx – wykorzystuje dane z sekwencjonowania całogenomowego wsparte algorytmami sztucznej inteligencji do oceny podatności pacjentek na terapię inhibitorami PARP.

– Inhibitory PARP to obecnie najskuteczniejsza forma leczenia celowanego nowotworów jajnika, jednakże efektywna tylko u części, genetycznie predysponowanych pacjentek. Narzędzie PARPiNDx pozwala zidentyfikować te pacjentki, u których podawanie inhibitorów PARP będzie skutkować znacznym wydłużeniem czasu do nawrotu choroby, lub nawet całkowitym wyleczeniem – podkreślił dr n. med. Maciej Dąbrowski, dyrektor ds. rozwoju naukowego w MNM Diagnostics.

Projekt poznańskiego MNM Diagnostics będzie realizowany w konsorcjum z holenderską firmą Macrogen Europe, która jest światowym liderem w dziedzinie wysokoprzepustowego sekwencjonowania DNA. – Mamy nadzieję, że opracowane przez nas rozwiązania staną się przełomem w leczeniu tego groźnego nowotworu i szansą dla tysięcy pacjentek – zaznaczył dr Dąbrowski.

Rak jajnika jest piątym najczęstszym nowotworem wśród Polek. Dotyka rocznie ok. 3,5 tys. kobiet. Najczęściej jest chorobą o charakterze nawracającym – wznowy choroby doświadcza ok. 85 proc. pacjentek, u których zastosowano leczenie chirurgiczne i chemioterapię.

Dzięki zastosowaniu inhibitorów PARP, grupy leków ukierunkowanych molekularnie stosowanych w leczeniu podtrzymującym, możliwe jest opóźnienie wzrostu nowotworu i wydłużenie czasu przeżycia wolnego od progresji choroby. Stosowanie inhibitorów PARP u pacjentek z rakiem jajnika ujęte jest w kluczowych wytycznych międzynarodowych, w tym m.in. Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Na opracowanie i wdrożenie narzędzia start-up otrzymał 710 tys. euro dofinansowania, w ramach programu Eureka Eurostars. Sieć Eureka powstała w 1985 roku, skupiając 18 państw europejskich oraz Komisję Europejską, w celu wspierania konkurencyjności i integracji rynku oraz zachęcania do współpracy badawczo-rozwojowej. Program Eurostars jest inicjatywą służącą wspieraniu najbardziej innowacyjnych europejskich przedsiębiorstw działających w obszarze B+R.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.