Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Potwierdzenie bezpieczeństwa napromieniania węzłów chłonnych w trakcie leczenia raka piersi

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem; Journal of the National Cancer Institute: „Side Effects 15 Years After Lymph Node Irradiation in Breast Cancer: Randomized EORTC Trial 22922/10925”.
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 23.09.2021
 
 
Europejska Organizacja do Badań i Leczenia Nowotworów (EORTC) oceniła długoterminowe powikłania po radioterapii w obszarze węzłów chłonnych piersiowych wewnętrznych i nadobojczykowych przyśrodkowych w przebiegu leczenia raka piersi.
Przeanalizowano dane 4004 osób leczonych z powodu raka piersi w latach 1996–2004. Informacje pochodziły z 46 ośrodków w 13 krajach. Uczestniczki miały nowotwór piersi w I–III stopniu zaawansowania, z zajęciem węzłów chłonnych pachowych lub przyśrodkową lokalizacją pierwotną guza i były poddane uzupełniającej radioterapii.

Po 15 latach obserwacji częstość występowania zwłóknienia płuc wynosiła 5,7 proc. w grupie poddanej radioterapii węzłów chłonnych piersiowych wewnętrznych i nadobojczykowych przyśrodkowych oraz 2,9 proc. w grupie poddanej radioterapii bez węzłów piersiowych wewnętrznych. Dla zwłóknienia serca były to wartości odpowiednio 1,9 proc. i 1,1 proc.

Pomimo istotnych statystycznie różnic umieralność niezwiązana z rakiem piersi nie była większa w grupie poddanej radioterapii węzłów chłonnych. Nie zaobserwowano również różnic w częstości występowania wtórnych nowotworów, raka drugiej piersi i zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.