Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Poznań. Ponad milion na miejski program płodności u chorych na raka

Udostępnij:
Na kontynuowanie przez samorząd Poznania programu zabezpieczenia płodności u chorych onkologicznie mieszkańców w ciągu trzech lat zostanie wydanych ponad milion złotych. Do tej pory, z trwającego od 2021 r. wsparcia, skorzystało 31 osób – poinformował magistrat.
Poznański Ratusz w swoim komunikacie podkreślił, że Poznań, jako pierwszy samorząd w Polsce w 2021 r. zaczął w ten sposób wspierać chorych onkologicznie. Z uruchomionego wówczas programu skorzystało 31 osób. Jak podano, 30 czerwca w czasie sesji miejscy radni zgodzili się, by program był kontynuowany w latach 2024–2027, co będzie kosztować samorząd ponad milion złotych.

Jak opisano, procedura zabezpieczenia płodności polega na pobraniu komórek rozrodczych od chorych, zamrożeniu ich i przechowywaniu w ciekłym azocie lub w jego oparach w temperaturze poniżej minus 150 stopni Celsjusza. Zabezpieczone w ten sposób komórki są przechowywane w bankach komórek rozrodczych na zasadach określonych przez polskie prawo. – Uczestnicy miejskiego programu otrzymają dofinansowanie zarówno do kwalifikacji medycznej i diagnostycznej, jak i do 24 miesięcy przechowywania materiału biologicznego – wskazał magistrat.

W komunikacie podkreślono, że leki przyjmowane podczas chemio- i radioterapii mogą powodować uszkodzenia jajników, zaburzenia hormonalne, a w przypadku ciąży wpływać na rozwój płodu i zwiększać ryzyko wad rozwojowych dziecka. – Szacuje się, że tylko u około 30 proc. pacjentek onkologicznych czynności jajników powracają po zakończeniu chemioterapii. Młodzi pacjenci wskazują, że utrata płodności jest dla nich jednym z kluczowych problemów zdrowotnych, wiążących się z chorobą nowotworową – zaznaczono.

Miejski program jest skierowany do mieszkańców Poznania w wieku od 18. do 40. roku życia, którzy mają potwierdzoną na podstawie dokumentacji medycznej chorobę nowotworową i zdiagnozowane ryzyko utraty płodności. Jego uczestnicy muszą spełniać ustawowe warunki kwalifikacji i podjęcia leczenia niepłodności metodą zabezpieczenia płodności na przyszłość oraz rozliczać podatki w Poznaniu.

Jak podano, szczegółowe zasady programu zostaną podane po wyłonieniu placówki, która będzie go realizować.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.