Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Praktyczne zalecenia włoskich towarzystw onkologicznych dotyczące postępowania w czasie epidemii COVID-19

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem
Autor: Marta Koblańska |Data: 01.04.2020
 
 
Dwa włoskie towarzystwa naukowe: Włoskie Towarzystwo Radioterapii i Onkologii Klinicznej (AIRO) i Włoskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (AIOM) opublikowały w ostatnich dniach praktyczne zalecenia dotyczące postępowania w czasie pandemii COVID-19.
Za zgodą prezydentów obu towarzystw: Prof. Vittorio Donato (AIRO) i Prof. Saverio Cinieriego (AIOM), przedstawiamy je w wersji polskiej na naszej stronie internetowej www.ligawalkizrakiem.pl. Włoskie zalecenia dla onkologii klinicznej radioterapii w czasie epidemii COVID-19 mają charakter praktyczny i są dyktowane troską o zapewnienie dostępu i ciągłości opieki onkologicznej przy zachowaniu bezpieczeństwa chorych, ich opiekunów i personelu służby zdrowia. Z powodu braku aktualnych dowodów naukowych są one oparte na specjalistycznej wiedzy i zdrowym rozsądku klinicznym.

Obydwa dokumenty zawierają wskazówki dotyczące m.in. staranności w rozpoznawaniu zagrożenia epidemiologicznego u chorych na nowotwory, zasad stosowania środków ochrony osobistej i dystansu społecznego w czasie leczenia, zastąpienia telekonsultacjami wizyt kontrolnych u pacjentów po zakończonym leczeniu i innych praktycznych rozwiązań.

Polska Liga Walki z Rakiem zwraca uwagę, że zalecenia te oparte są na doświadczeniach z północnych Włoch, gdzie liczba zakażeń COVID-19 jest nieporównanie większa niż w Polsce. Zalecenia te należy zatem rozpatrywać w kontekście bieżącego stanu zagrożenia. Niezależnie od tego, wszystkich pracowników służby zdrowia w naszym kraju obowiązują przede wszystkim akty prawne wydawane przez uprawnione do tego organy państwowe, a także zarządzenia dyrekcji poszczególnych jednostek. Przedstawione tutaj zalecenia stanowią więc jedynie materiał pomocniczy i nie mogą zastąpić oficjalnych dokumentów. Przypominamy również, że stanowiska dotyczące postępowania u chorych na nowotwory w czasie epidemii COVID-19 opublikowały w ostatnich dniach wspólnie Polskie Towarzystwo Onkologiczne i Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej: oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe