Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Lidia Gil o polskich doświadczeniach w stosowaniu CAR-T

Autor: Monika Stelmach |Data: 23.03.2021
 
 
Tagi: CAR-T, Lidia Gil
–Terapia CAR-T pod względem intelektualnym zawładnęła hematologami. Odsetek odpowiedzi u chorych, dla których nie mamy innego ratunku, sięga 60-80 proc. U pacjentów z agresywnym chłoniakiem, leczonych w naszym ośrodku, obserwujemy całkowitą remisję choroby – mówi prof. Lidia Gil z Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku UM w Poznaniu.
Największe doświadczenie w wykonywaniu procedur CAR-T mają Stany Zjednoczone, gdzie przeprowadzono już kilka milionów zabiegów. W Europie również znacząco rośnie ich liczba; od listopada 2018 roku do stycznia 2021 roku w około 100 ośrodkach przeprowadzono już ponad 1500 procedur CAR-T. W Polsce są one wykonywane od 2019 roku. Dotychczas certyfikat udało się zdobyć czterem ośrodkom, którą mogą to leczenie prowadzić. Wskazania głównie dotyczą agresywnych chłoniaków i ostrej białaczki limfoblastycznej. Trwają badania nad wykorzystaniem jej w innych chorobach, m.in. szpiczaku plazmocytowym. W Europie są zarejestrowane dwa leki, a w Stanach Zjednoczonych dopuszczono do użytku trzeci preparat.

– To jedna z bardziej fascynujących technologii medycznych, jaka powstała w ostatnim czasie. Wypełnia lukę, którą mieliśmy w leczeniu nowotworów hematologicznych. To terapia, którą stosujemy w aktywnej chorobie i również u pacjentów w podeszłym wieku. Mieliśmy licznych pacjentów skierowanych do CAR-T i chociaż wielu z nich nie spełniało warunków kwalifikacji, to widać olbrzymią potrzebę nowych możliwości leczenia – mówi prof. Lidia Gil.

Do tej pory w poznańskim ośrodku limfocyty T podano trzem chorym z chłoniakiem. U dwóch pacjentów zaobserwowano remisję całkowitą choroby, a u jednego remisję częściową. Jeden z pacjentów jest w trakcie leczenia białaczki limfoblastyczej. Kolejni są w trakcie kwalifikacji.

– U pacjentów z opornym, nawrotowym chłoniakiem agresywnym z komórek B oba zarejestrowane leki dają spektakularne wyniki. Odsetek odpowiedzi u chorych, dla których nie mamy innego ratunku, sięga 60-80 proc., a odsetek remisji całkowitych 40-60 proc. Proszę pamiętać, że mówimy o pacjentach, u których chemioterapia nie przynosiła efektów – zauważa prof. Lidia Gil.

Wykład „Komórki CAR-T - polskie doświadczenia i perspektywy na przyszłość" został zaprezentowany podczas konferencji „12TH INTERNATIONAL CONFERENCE OF CONTEMPORARY ONCOLOGY" Wydawnictwa Termedia.

Prof. Lidia Gil mówi także o problemach i powikłaniach, jakie niesie ta terapia oraz o przyszłości, m.in. badaniach nad zastosowaniem jej w guzach litych, chorobach autoimmunologicznych, czy schorzeniach degeneracyjnych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.