Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mieczysław Michalak/Agencja Gazeta

Prof. Maciejczyk: Potrzebujemy poprawy dostępu do kompleksowej opieki onkologicznej

Źródło: Roman Skiba/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 10.01.2022
 
 
Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu prof. Adam Maciejczyk ocenił, że w Polsce koniecznie potrzebujemy poprawy dostępu do kompleksowej opieki onkologicznej. – Bez względu na to, gdzie pacjent mieszka, musi mieć zapewnione leczenie na najlepszym poziomie – powiedział.
Prof. Adam Maciejczyk w poniedziałek wziął udział w Sejmie w debacie, która była wysłuchaniem eksperckim zorganizowanym przez KP Koalicji Obywatelskiej. W jej ramach odbyły się dwa panele: „Stan onkologii w Polsce” i „Krajowa Sieć Onkologiczna. Opinie”.

Ekspert ocenił, że w Polsce bardzo potrzebujemy poprawy dostępu do kompleksowej opieki onkologicznej i bez względu na to, gdzie pacjent mieszka, musi mieć zapewnione leczenie na poziomie najlepszym z możliwych.

– Polska onkologia wymaga gruntownej reformy – co do tego nie ma wątpliwości. Naszą piętą achillesową była jakość diagnostyki i leczenia, którą można poprawić dzięki odpowiedniej organizacji opieki. Przez ostatnie trzy lata w woj. dolnośląskim udowodniliśmy, że można to naprawić – powiedział prof. Maciejczyk.

Przypomniał, że właśnie na Dolnym Śląsku prowadzony był pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej.

– Opierając się na europejskich wytycznych, wprowadziliśmy kompleksową i koordynowaną opiekę onkologiczną. Dolnośląskie Centrum Onkologii otrzymało europejski certyfikat iPAAC (Innowacyjne Partnerstwo dla Działań w Zwalczaniu Raka – PAP) i status kompleksowego centrum onkologii. Udowodniliśmy, że można zapewnić pacjentom szybszy dostęp do wizyt u onkologa, koordynatora-opiekuna na każdym etapie leczenia, lepszą komunikację, infolinie z prawdziwego zdarzenia, jakość leczenia na europejskim poziomie. Dla dobra pacjentów warto, aby te zmiany zostały wprowadzone również w innych województwach – mówił dyrektor DCO.

Ocenił, że prowadzony pilotaż pokazał, gdzie są największe problemy i na czym one polegają. Okazało się, że opieka onkologiczna jest dużo gorsza w mniejszych ośrodkach i nie wszystkie badania są wszędzie wykonywane. Takim przykładem był m.in. fakt, że nie we wszystkich miastach prowadzono diagnostykę w kierunku raka płuca. Inny przykład to stwierdzenie, że czasami pacjent nie był informowany o dwóch różnych możliwych metodach leczenia i nie miał wyboru przed rozpoczęciem terapii.

Maciejczyk podkreślił, że ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej ma służyć standaryzacji opieki onkologicznej i powinna być propacjencka.

– Mają z niej wypływać także korzyści dla personelu medycznego: lekarzy, koordynatorów, pielęgniarek, psychologów. Chcemy pracować w uporządkowanym świecie, a nie działać w chaosie – powiedział prof. Maciejczyk.

Wskazał, że obok leczenia równie istotne jest zbieranie danych o zachorowaniach i leczeniu, czyli prowadzenie statystyk, które pomogą w profilaktyce onkologicznej.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.