Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Rak piersi najczęściej występującym nowotworem

Źródło: WHO, PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 03.02.2021
 
 
Tagi: rak piersi
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak piersi stanowi prawie 12 proc. (w 2020 r. wykryto 2,3 mln przypadków) wszystkich nowotworów na świecie – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez WHO z okazji przypadającego 4 lutego Światowego Dnia Raka.
– Rak piersi pod względem epidemiologii wyprzedził raka płuca, który przez ostatnie dwie dekady był najczęściej występującym i nadal pozostaje najbardziej śmiertelnym nowotworem. Na trzecim miejscu pod względem epidemiologii jest rak jelita grubego – powiedział Andre Ilbawi, ekspert WHO do spraw nowotworów .

Zdaniem Andre Ilbawiego jedną z głównych przyczyn wzrostu zachorowań na raka piersi jest coraz częściej występująca wśród kobiet otyłość. Ryzyko zachorowania na nowotwory zwiększa się też wraz z wiekiem. – A że przeciętna długość życia wzrasta, również choroby nowotwory częściej występują – podkreśla ekspert.

W 2020 r. na nowotwory zachorowało 19,3 mln osób, a w 2040 r. ma być już prawie 30 mln zachorowań. WHO wylicza, że co trzeci zgon z powodu nowotworów związany jest z paleniem tytoniu, otyłością, spożywaniem zbyt małej ilości warzyw i owoców, małą aktywnością fizyczną oraz nadużywaniem alkoholu.

Światowa Organizacja Zdrowia zwraca też uwagę, że pandemia COVID-19 w 2020 r. dodatkowo pogorszyła walkę z chorobami nowotworowymi. Spowodowane jest to zakłóceniami w terapii i w badaniach profilaktycznych, takich jak cytologia, mammografia i kolonoskopia.

Zachęcamy do subskrypcji newslettera serwisu Onkologia „Newslettery tematyczne Termedii”.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.