ONKOLOGIA
Układ moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ryzyko wystąpienia raka pęcherza, a spożycie błonnika

Źródło: The American Journal of Clinical Nutrition
Opracował: Mikołaj Kamiński
Redaktor: Anna Soboń |Data: 30.11.2020
 
 
Zespół badaczy z Uniwersytetu w Maastricht przeanalizował 13 badań kohortowych, w celu ustalenia związku pomiędzy spożyciem błonnika pokarmowego, a ryzykiem wystąpienia raka pęcherza.
W sumie 13 badań obejmowało ponad 574 tys. uczestników z czego u 3214 rozpoznano raka pęcherza. W badaniu porównywano tercyle (tercyl: 1/3 populacji) z największym i najmniejszym spożyciem danego składnika.

Porównując tercyl z największym spożyciem produktów pełnoziarnistych z tym z najmniejszym spożyciem, odnotowano, że spożywanie produktów pełnoziarnistych związane jest z mniejszym ryzykiem raka pęcherza (HR=0,87; 95% CI: 0,77-0,98). Podobnie spożycie błonnika pokarmowego było związane z mniejszym ryzykiem raka pęcherza (HR=0,86; 95% CI: 0,76-0,98). Nie zaobserwowano, aby spożycie przetworzonych zbóż było związane z ryzykiem raka pęcherza.

Wyższe spożycie produktów pełnoziarnistych oraz błonnika jest związane z mniejszym ryzykiem raka pęcherza i może być to związane z ograniczaniem insulinooporności i hiperinsulinemii, a także procesów zapalnych, które mogą stanowić podłoże nowotworzenia. Dokładny mechanizm wymaga dalszych badań.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe