ONKOLOGIA
Leczenie bólu
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner kategorii
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Safe Use of Opioids in Chronic Kidney Disease and Hemodialysis Patients: Tips and Tricks for Non-Pain Specialists

Źródło: Ther Clin Risk Manag. 2020; 16: 821–837.
Redaktor: Anna Soboń |Data: 13.11.2020
 
 
U pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej przewlekłą chorobą nerek (PChN) lub schyłkową chorobą nerek (ESRD) poddawanych hemodializie (HD) ból występuje bardzo często, ale często jest niedoceniany. Opioidy są nadal podstawą leczenia silnego bólu przewlekłego.
Jednak ich stosowanie pacjentów z PChN i HD są nadal znacząco niskie, a bólu tych pacjentów jest często niedostatecznie leczony. Zmieniona farmakokinetyka i brak badań klinicznych dotyczących stosowania opioidów u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek zwiększają niepokój lekarzy w tej konkretnej populacji. W tym przeglądzie skupiono się na prawidłowym i bezpiecznym stosowaniu opioidów u pacjentów z PChN i HD.

Nie zaleca się stosowania morfiny i kodeiny, ponieważ nagromadzenie ich metabolitów może powodować objawy neurotoksyczne. Oksykodon i hydromorfon można bezpiecznie stosować, ale w PChN wymagane jest odpowiednie dostosowanie dawkowania. U pacjentów dializowanych opioidy te należy traktować jako leki drugiego rzutu, a pacjenci powinni być uważnie monitorowani.
Więcej informacji w tekście źródłowym
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.