Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Stosowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko rozwoju raka jelita grubego

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 19.10.2021
 
 
W szwedzkim badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Journal of the National Cancer Institute” sprawdzono wpływ stosowania antybiotyków na częstość występowania raka jelita grubego. Umiarkowane stosowanie antybiotyków wiązało się ze zwiększeniem ryzyka o 15 proc., a częste o 17 proc. w porównaniu z osobami niestosującymi antybiotyków.
Mikrobiota jelitowa jest istotna nie tylko w procesie trawienia i wchłaniania, ale wpływa również na odporność organizmu. Antybiotyki, poprzez działanie bakteriobójcze, wpływają na skład mikrobioty jelitowej, co może zaburzać nie tylko funkcjonowanie przewodu pokarmowego, ale również całego organizmu.

W szwedzkim badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Journal of the National Cancer Institute” sprawdzono wpływ stosowania antybiotyków na częstość występowania raka jelita grubego. W tym celu poddano analizie dane ponad 40 tysięcy osób z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz ponad 202 tysiące zdrowych osób. Informacje o stosowanych antybiotykach zaczerpnięto ze szwedzkiego rejestru przepisywanych leków.

Wykazano, że stosowanie antybiotyków zwiększa ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Umiarkowane stosowanie antybiotyków wiązało się ze zwiększeniem ryzyka o 15 proc., a częste o 17 proc. w porównaniu z osobami niestosującymi antybiotyków. Zależność ta była szczególnie widoczna dla antybiotyków z grupy fluorochinolonów, sulfonamidów oraz dla trimetoprimu. Nie zaobserwowano, aby stosowanie antybiotyków wiązało się ze zwiększonym ryzykiem raka odbytnicy, a u kobiet stosujących antybiotyki zauważono zmniejszenie częstości raka odbytnicy. Badanie to po raz kolejny potwierdza, że stosowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.