Specjalizacje, Kategorie, Działy
Sejm PR

W Sejmie o profilaktyce nowotworów kobiecych

Udostępnij:
Profilaktyka nowotworów kobiecych to temat debaty i wystawy zorganizowanej w Sejmie. Rak piersi to najbardziej rozpowszechniony nowotwór na świecie, w 2020 r. zanotowano 2,3 mln nowych przypadków. Rak piersi jest też drugą główną przyczyną zgonów nowotworowych wśród Polek – tuż po raku płuca.
Konferencję „Polska. Moc kobiety – zwiększanie świadomości o profilaktyce pierwotnej i wtórnej nowotworów kobiecych” zorganizowała 26 października sejmowa Podkomisja stała ds. onkologii. Towarzyszyło jej otwarcie wystawy poświęconej profilaktyce nowotworów kobiecych. Inicjatorką wydarzenia była posłanka Barbara Dziuk (PiS).

– Dobrze byłoby, gdyby każdy miał marzenie w stosunku do swojego zdrowia. To wydaje się oczywiste, proste, czasami nawet banalne. Ale jakże trudne, gdy chodzi o realizację. To taki moment i czas, jeśli chodzi o profilaktykę, szczególnie o działania podejmowane przez kobiety, żeby zastanowić się, co poszło nie tak. Ale to też moment, by cały czas mobilizować mężczyzn do innej postawy – powiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Zwrócił uwagę na zasady, których należy przestrzegać, by zapobiegać nowotworom. Opracowane zostały dzięki wieloletnim badaniom naukowym i opublikowane pod wspólnym tytułem „Europejski kodeks walki z rakiem”. Na podstawie dwunastu zaleceń tego kodeksu stworzono polską publikację – „12 sposobów na zdrowie” – zawierającą porady pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka wystąpienia raka: m.in. rzucenie palenia, unikanie dymu tytoniowego, pilnowanie prawidłowej masy ciała i aktywne spędzanie czasu wolnego.

– To proste, nieskomplikowane zalecenia. A z drugiej strony dzień codzienny pokazuje nam, że mamy z tym problem – ocenił Bromber.

Z danych WHO wynika, że rak piersi to najbardziej rozpowszechniony nowotwór na świecie. W 2020 r. zanotowano 2,3 mln nowych przypadków i 685 tys. zgonów na raka piersi. W ostatnich pięciu latach zdiagnozowano raka piersi u 7,8 mln kobiet.

Szacuje się, że w 27 krajach Unii Europejskiej rak piersi stanowił 13,3 proc. wszystkich nowotworów w 2020 r. i 29 proc. wszystkich nowo zdiagnozowanych nowotworów złośliwych wśród Europejek w 2020 r.

Rak piersi jest też obecnie drugą główną przyczyną zgonów nowotworowych wśród Polek – zaraz po raku płuca. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce w 2019 r. zachorowało na raka piersi 19 620 kobiet, a 6951 chorych zmarło.

Rak szyjki macicy to czwarty najczęściej występujący nowotwór u kobiet na świecie. W 2020 r. zanotowano 604 tys. przypadków, 342 tys. zgonów. 90 proc. zgonów występuje w krajach o niskich i średnich dochodach.

Szacuje się, że w 27 krajach UE rak szyjki macicy stanowi wśród kobiet 2,5 proc. wszystkich nowych zachorowań na nowotwory złośliwe i 2,4 proc. zgonów nowotworowych.

W Polsce w ostatnich latach zachorowalność i umieralność na raka szyjki macicy spada. W regionie europejskim WHO, liczącym 40 krajów, Polska w 2018 r. zajmowała 11. miejsce pod względem wysokości współczynnika umieralności na raka szyjki macicy.

Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce w 2019 r. 2407 kobiet zachorowało na raka szyjki macicy, a 1569 kobiet zmarło na tę chorobę.

Celem Światowej Inicjatywy na rzecz Raka Piersi WHO jest zmniejszenie liczby zgonów z powodu raka piersi o 2,5 proc. rocznie, a tym samym zapobiegnięcie 2,5 mln zgonów z powodu raka piersi na całym świecie w latach 2020–2040.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.