ONKOLOGIA
Narządy głowy i szyi
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Yale University: 5 lat życia z glejakiem dzięki analizie molekularnej

Udostępnij:
Analiza molekularna guza mózgu umożliwiła lekarzom Smilow Cancer Hospital identyfikację rozwijających się mutacji i pomogła utrzymać przy życiu 55 chorą przez 5 lat. Badacze Yale University opublikowali wyniki w Genome Medicine.
Mediana przeżycia pacjentów z glejakiem wielopostaciowym GBM wynosi 15 miesięcy, ale trzy odrębne analizy genetyczne guza zidentyfikowały nowe mutacje, co pozwoliło lekarzom na dostosowanie terapii i utrzymanie chorej przy życiu przez ponad 5 lat. Stało się tak pomimo dwóch wznów nowotworu.

Jak podkreślają badacze, udało im się zidentyfikować profil molekularny każdej ze wznów, który zmieniał się po każdej terapii i w czasie, ale to pozwoliło na dostosowanie leczenia do tych profili molekularnych.

Odkrycie ma istotne znaczenie dla precyzji terapii tych nowotworów. Obecnie w szpitalu Smilow wykonuje się analizę genetyczną każdego usuniętego chirurgicznie guza, każdej wznowy lub progresji i porównuje się je do profilu molekularnego raka pierwotnego w celu podjęcia decyzji terapeutycznych
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.