Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zahamowanie ekspresji enzymu METTL3 może okazać się skuteczne w leczeniu AML

Źródło: Komisja Europejska/CORDIS
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 14.06.2021
 
 
Naukowcy przedstawili nowatorskie podejście do leczenia raka, które może doprowadzić do opracowania nowego leku przeciwko ostrej białaczce szpikowej (ang. acute myeloid leukaemia, AML). Zidentyfikowali cząsteczkę o nazwie STM2457, która hamuje ekspresję enzymu METTL3. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Nature”.
AML jest rzadkim rodzajem nowotworu krwi, w przebiegu którego w szpiku kostnym gromadzą się nieprawidłowe białe krwinki i szybko przedostają się do krwi. Choroba pojawia się najczęściej u osób powyżej 65. roku życia i charakteryzuje się szybkim postępowaniem.

W swoim badaniu naukowcy zaprezentowali podejście, które może doprowadzić do stworzenia nowej klasy leków w terapii AML. Ich analizy skupiają się na enzymach, które odgrywają ważną rolę w rozwoju i przebiegu choroby.

Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje białek, ale aby je stworzyć, jego DNA musi najpierw zostać przekształcone w kwas rybonukleinowy (RNA). Enzymy odpowiedzialne są za większość reakcji chemicznych zachodzących w komórkach. Wpływają także na wytwarzanie białek poprzez dokonywanie zmian chemicznych w RNA. Czasami jednak enzymy ulegają deregulacji i są wytwarzane w nadmiernych ilościach. W przypadku AML enzym METTL3 przyczynia się do rozwoju tej choroby, jeśli jest nadmiernie eksprymowany w pewnych typach komórek. Zespół badawczy kierowany przez prof. Tonego Kouzaridesa z Uniwersytetu w Cambridge zidentyfikował cząsteczkę o nazwie STM2457, która może hamować ekspresję enzymu METTL3.

– Białka są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu i powstają w wyniku procesu, który polega na przekształcaniu naszego DNA w RNA za pomocą enzymów. Czasami proces ten może przebiegać nieprawidłowo, niosąc za sobą potencjalnie katastrofalne dla ludzkiego zdrowia skutki. Do tej pory jeszcze nikt nie obrał tego istotnego procesu za cel w walce z rakiem. To początek nowej ery w zakresie leczenia nowotworów – mówi prof. Kouzarides.

Badacze testowali działanie cząsteczki STM2457 w wyhodowanych tkankach pochodzących od pacjentów z AML oraz na mysich modelach tej choroby. Odkryli oni, że jej użycie prowadziło do spowolnienia wzrostu komórek nowotworowych i zwiększenia apoptozy. U myszy podanie cząsteczki STM2457 skutkowało zmniejszeniem liczby komórek nowotworowych w szpiku kostnym i śledzionie, nie wpływając na masę ciała i nie wywołując skutków ubocznych spowodowanych toksycznością.

– To zupełnie nowa dziedzina badań nad rakiem i pierwsza stworzona tego typu cząsteczka. Jej skuteczność w uśmiercaniu komórek białaczki i przedłużaniu życia myszy jest bardzo obiecująca i mamy nadzieję, że już w przyszłym roku rozpoczniemy próby kliniczne u ludzi – stwierdził współautor badania, dr Konstantinos Tzelepis z Uniwersytetu w Cambridge.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe