Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zastosowanie ASA wśród seniorów a śmiertelność z powodu nowotworów

Źródło: „Jama Network Open", op. Mikołaj Kamiński
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 19.02.2021
 
 
Na łamach „Jama Network Open" ukazała się analiza danych pochodzących z badania „Prostate, Lung, Colorectal, and Ovarian Cancer Screening Trial", w którym przeanalizowano związek pomiędzy stosowaniem kwasu acetylosalicylowego a zapadalnością seniorów na nowotwory i śmiertelnością z ich powodu.
Badanie „Prostate, Lung, Colorectal, and Ovarian Cancer Screening Trial" odbywało się w latach 1993-2001 i-autorzy wybrali informacje na temat pacjentów w wieku co najmniej 65 lat. W analizie wykorzystano wieloczynnikowy model hazardu Coxa. Przeanalizowano w sumie prawie 140 tys. rekordów z czego większość (89%) stanowili biali Amerykanie.

Stosowanie kwasu acetylosalicylowego nie było związane z zapadalnością na żaden z analizowanych nowotworów. Natomiast, przyjmowanie ASA co najmniej 3 razy w ciągu tygodnia było związane z mniejszą śmiertelnością u pacjentów z rakiem pęcherza (HR=0,67; 95% CI: 0,51-0,88) oraz raka piersi (HR=0,75; 95% CI: 0,59-0,96), ale nie wpływało na przeżycie u pacjentów z nowotworem przełyku, żołądka, trzustki oraz macicy. Zażywanie ASA przez osoby w wieku 65 i więcej lat zmniejszało śmiertelność w przypadku raka pęcherza i raka piersi.

Wadą badania było bazowanie na danych z przed dwóch dekad. Być może, ze względu na poprawę przeżywalności w raku piersi oraz raku pęcherza moczowego, obecnie korzyści z kwasu acetylosalicylowego byłyby znikome.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny).

doi:10.1001/jamanetworkopen.2020.32072

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe