Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Amerykanie mówią tak dla aspiryny w prewencji sercowo-naczyniowej

Źródło: MK/MB
Autor: Mariusz Bryl |Data: 25.04.2016
 
 
Osoby w wieku 50-69 lat, które charakteryzują się 10 proc. lub większym ryzykiem zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego CVD, a które nie maja podwyższonego ryzyka krwawień powinny rozważyć przyjmowanie niewielkiej dawki aspiryny w celu zapobieżenia CVD oraz rakowi jelita grubego. Tak mówią ostateczne rekomendacje Amerykańskich Służb dr Profilaktyki USPSTF.
Pełne rekomendacje zostały opublikowane w Annals of Internal Medicine 12 kwietnia 2016 roku. Na temat roli aspiryny w zapobieganiu nowotworu jelita grubego Termedia w lipcu 2014 roku opublikowała wywiad z prof. Powelem H. Brownem z MD Anderson Cancer Center Uniwersytetu w Teksasie.
Według wytycznych przytaczanych przez Medscape, osoby, które rozważają włączenie aspiryny powinny charakteryzować się co najmniej 10-letnia prognozowana długością życia i przyjmować dawkę mniejsza lub równą 100 mg na dobę przez co najmniej 10 lat.
Decyzja powinna zostać podjęta indywidualnie w konsultacji z lekarzem. Przyjmowanie aspiryny może zapobiegać zawałowi, udarowi niedokrwiennemu i nowotworowi, ale jednocześnie zwiększa ryzyko poważnych szkód, szczególnie krwawień z żołądka, jelit, czy ryzyko udaru krwotocznego.
Badacze stwierdzili, że w obecnej praktyce, wśród osób predystynowanych do terapii aspiryną i ze zwiększonym ryzykiem CVD : około 41 procent otrzymało lekarskie zalecenie przyjmowania aspiryny”. Wśród osób w wieku 65 lat i starszych, którzy zostali poinformowani o aspirynie, 80 proc stosowało się do rekomendacji.
Jak podaje Mescape, niektórzy dorośli mogą zdecydować, że uniknięcie incydentu sercowo-naczyniowego, czy udaru ważniejsze jest od ryzyka gastroenterologicznego i mogą decydować się na przyjmowanie aspiryny nawet przy niższym ryzyku CVD niż osoby, które obawiają się bardziej krwawienia.
Służby prewencyjne zaprezentowały więc symulację dotyczącą szkód i korzyści w odniesieniu do wieku, płci i ryzyka CVD. Uzyskane rezultaty wskazują, że największe korzyści z aspiryny odnoszą zarówno kobiety jak i mężczyźni bez podwyższonego ryzyka krwawienia a przyjmowanie zaczyna się w wieku 40-69 lat.
Terapia prawdodpodobnie przyczynia się także do wydłuzenia zycia u kobiet I mężczyzn przy rozpoczęciu jej stosowania w wieku 40-59 lat oraz u osób z ryzykiem CVD, którzy rozpoczną jej przyjmowanie w wieku 60-69 lat.
Dla tych w wielu 70 lat, u których 10letnie ryzyko CVD wynosi 20 procent lub mniej, korzyści nie przebijają strat.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe