LEKARZ POZ
Choroby układu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Amerykańskie wytyczne: przed leczeniem HCV konieczny test na HBV

Źródło: Medscape/MK/MB
Autor: Mariusz Bryl |Data: 10.10.2016
 
 
Amerykańskie Towarzystwo Badań nad Chorobami Wątroby oraz Towarzystwo Chorób Zapalnych Ameryki uaktualniło wytyczne dotyczące HCV. Przed leczeniem HCV należy wykonać test w kierunku HBV.
Jak podaje Medscape, wytyczne zostały uaktualnione po raportach o reaktywacji HBV, podczas gdy niektórzy pacjenci byli leczeni tylko na HCV, nawet będąc zarażonymi obydwoma wirusami, a to może prowadzić do ciężkich schorzeń. Możliwa jest replikacja HBV po pozbyciu się HCV, a zjawisko to towarzyszy właśnie eliminacji wirusa HCV i nie jest związane z toksycznością leków.
Generalnie pacjentów z HCV powinno badać się w kierunku HBV, ale lekarze często tego nie robią. Stąd nowe wytyczne oraz rekomendacja szczepień na HBV pacjentów podatnych na zakażenie.
Jeżeli chory na HCV wykaże także obecność HBV, lekarz powinien zdecydować, czy leczenie HBV jest uzasadnione – podpowiadają wytyczne. U pacjentów spełniających kryteria leczenia HBV, terapia powinna zostać zainicjowana przed leczeniem HCV albo w tym samym czasie co leczenie HCV.
Pacjenci z niskim poziomem przeciwciał HBV lub poziomem niewykrywalnym, którzy nie spełniają kryteriów leczenia HBV, powinni być monitorowani podczas terapii HCV.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.