LEKARZ POZ
Choroby układu krążenia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Aspiryna zmniejsza ryzyko zgonu także z powodu raka

Udostępnij:
Długotrwałe i regularne stosowanie aspiryny zostało powiązane z zarówno redukcją ryzyka relatywnego zgonu z każdej przyczyny jak i zgonu z powodu raka, wynika z nowego badania obserwacyjnego, w których zaangażowało się 130 tys. profesjonalistów ochrony zdrowia.
Całkowite ryzyko zgonu było 7 procent niższe dla kobiet i 11 procent niższe dla mężczyzn, którzy regularnie przyjmowali aspirynę w porównaniu z tymi, którzy jej nie stosowali. Ryzyko zgonu z powodu raka było 7 procent niższe dla kobiet i 15 procent niższe dla mężczyzn. Mediana obserwacji wyniosła 32 lata.

Przyjmowanie aspiryny wykazało korzyści dla dawek przynajmniej 0,5 do 1,5 standardowej tabletki na tydzień zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Minimalny czas stosowania związany z redukcją ryzyka zgonu z powodu raka wynosił 6 lat.

Zespół analizował przypadki 86206 kobiet między rokiem 1980 a 2012 i 43977 mężczyzn między rokiem 1986 a 2012.

Już we wrześniu 2015 roku USPSTF, amerykańskie służby prewencji rekomendowały dorosłym między 50 a 69 rokiem życia stosowanie niskich dawek aspiryny przez co najmniej 10 lat w celu redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego oraz raka jelita grubego.

W nowym badaniu, podczas kontynuacji 8271 kobiet i 4591 mężczyzn zmarło z powodu raka. W porównaniu z nieregularnym stosowaniem aspiryny, przyjmowanie jej regularne było związane z około 30 procent niższym ryzykiem zgony z powodu raka jelita grubego dla obu płci, 11 procent niższym ryzykiem zgonu z powodu raka piersi, 23 procent niższym ryzykiem zgonu z powodu raka prostaty i 14 procent niższym ryzykiem zgonu z powodu raka płuc u mężczyzn.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.