Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Badania w kierunku oszacowania ryzyka jaskry z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w Klinice Jerzego Szaflika

Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 28.11.2019
 
 
Czy sztuczna inteligencja pomoże ocenić ryzyko zachorowania na jaskrę? Zdaniem ekspertów z Centrum Jaskry prof. Jerzego Szaflika – tak. Dlaczego? Bo umożliwi szybką interpretację barwnego zdjęcia dna oka, czyli ocenę stanu nerwu wzrokowego.
Na czym polega zastosowanie sztucznej inteligencji w rozpoznawaniu podejrzenia możliwości zachorowania na jaskrę? Na wykorzystaniu sieci neuronalnych, które oszacują prawdopodobieństwo choroby. Sieci neuronowe naśladują pracę mózgu, który analizuje sygnały świadczące o zdrowiu lub chorobie. Taka sieć ma zdolność uczenia się i wraz z każdym wykonanym zdjęciem coraz lepiej interpretuje stan nerwu wzrokowego. Badanie odbywa się w oparciu o komputerową analizę zdjęcia dna oka uzupełnioną o bezkontaktowy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jego czułość jest szacowana na 80 procent a swoistość na około 70 procent. Do stworzenia bazy posłużyło ponad 2 500 zdjęć osób zdrowych i chorujących na jaskrę dostarczonych przez Poradnię Jaskrową Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” .

Zdaniem ekspertów wsparte komputerowo systemy telemedyczne mogą poprawić diagnostykę, choć po badaniu niezbędna pozostaje konsultacja okulistyczna. Telemedycyna jest już wykorzystywana w Kanadzie, na Alasce i w Australii.

Jaskra w pierwszym okresie nie powoduje żadnych objawów, ale uszkadza nerw wzrokowy i w konsekwencji nieleczona prowadzi do ślepoty. Leczenie spowalnia przebieg choroby i wdrożone wcześnie jest skuteczne. Problemem jest jednak wczesne wykrycie jaskry. Choruje na nią dużo więcej osób niż faktycznie o tym wie. W grupie ryzyka zachorowania znajdują się osoby, u których występowała jaskra w rodzinie, z wadami wzroku, chorujące na schorzenia układu krążenia lub cierpiące na migreny i osoby po 50-tym roku życia.

- Liczba zachorowań wzrasta, a nie sposób przebadać wszystkich – mówi prof. Jerzy Szaflik, który wraz z doc. Anną Zaleską- Żmijewską, prof. Jackiem Szaflikiem oraz prof. Jackiem Pniewskim z Uniwersytetu Warszawskiego stworzyli platformę badawczą, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do wczesnej diagnostyki jaskry.

Już od 2 grudnia 2019 będzie można bezpłatnie przeprowadzić badanie przesiewowe w kierunku jaskry. Nowo otwarte Centrum Jaskry w Warszawie zaoferuje badania z wykorzystaniem opartej właśnie o sztuczną inteligencję platformy e-jaskra.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe