SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Bezsenność prowadzi do cukrzycy?
Źródło: Medscape/RTR/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 04.07.2018
 
 
Nowe badanie dostarcza większej liczby dowodów na to, że osoby cierpiące na bezsenność mogą znajdować się z grupie podwyższonego ryzyka cukrzycy typu 2
Według badania takie osoby mają o 28 procent większe prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzyce typu 2 niż te, które nie cierpią na bezsenność. Wynik ten kształtuje się po dostosowaniu do potencjalnych błędów.

Zdaniem badaczy wyniki są spójne z pracą eksperymentalną. Jak twierdza skrócony sen ( typowo 4-5 godzin w ciągu dnia lub 14 dni) oraz zakłócenia snu prowadza do hiperglikemii i insulinooporności, co zostaje odwrócone, kiedy sen wraca do normy.

Badacze wskazują, że ich wynik jest również spójny z wcześniejszymi badaniami epidemiologicznymi, które wykazały 28 do 84 proc podwyższone ryzyko T2DM u tych osób, które śpią krótko lub mają trudności ze snem.

Na potrzeby badania poczyniono obserwację przez średnio 4 lata ponad 79 tys. osób ze stanem przedcukrzycowym w latach 2007 -2015. Prawie 30 procent osób cierpiało na bezsenność w okresie obserwacyjnym. Te osoby były starsze i bardziej narażone na nadwagę, przeważały kobiety.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe