SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Blisko 2 mln kobiet w Polsce przedwcześnie umrze z powodu chorób nerek
Źródło: mat press/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 08.03.2018
 
 
Blisko dwa miliony kobiet przedwcześnie umrze w Polsce z powodu niewykrytych na czas chorób nerek – alarmują najwybitniejsi polscy nefrolodzy skupieni wokół NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz pacjenci z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.
Bezpośrednią przyczyną zgonów będą zawały, udary czy nowotwory. W akcie zgonu nie będzie ani słowa o chorobach nerek. Jednak to one i toksyny, które kumulują się w organizmie pozbawionym organu czyszczącego krew, zatrują i zniszczą inne narządy. W tym roku oczy nefrologów z całego świata w sposób szczególny zwrócone są na kobiety. Hasło tegorocznego Światowego Dnia Nerek to NERKI I ZDROWIE KOBIET. Kobiety przez cale życie są bardziej narażone na choroby nerek niż mężczyźni. To ryzyko dodatkowo wzrasta po rozpoczęciu aktywności płciowej oraz w ciąży. Ważne są: powszechna świadomość, wczesna diagnoza i profesjonalna opieka medyczna. Polki wciąż za mało wiedzą o profilaktyce i leczeniu chorób nerek.

Dlaczego kobiety?
Kobiety są bardziej narażone na choroby nerek niż mężczyźni. Prawdopodobieństwo zachorowania na przewlekłą chorobę nerek (PChN) szacuje się u nich na poziomie 14%, w porównaniu z 12% u mężczyzn. Infekcje nerek, zwłaszcza ostre lub przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek (jak większość infekcji dróg moczowych) są częstsze u kobiet, a ich ryzyko zwiększa się znacznie po rozpoczęciu życia seksualnego oraz podczas ciąży. Panie są bardziej narażone na zakażenia bakteryjne, ze względu na budowę anatomiczną - krótka cewka moczowa ułatwia drobnoustrojom szybkie dotarcie do pęcherza i nerek. Wiele kobiet lekceważy problemy z oddawaniem moczu czy bóle w okolicy krzyża, które bywają pierwszym objawem zakażenia, a co czwarta kobieta zapada na nie co najmniej raz w roku. Wiele częstych infekcji, zwłaszcza niedoleczonych do końca, doprowadza do znacznego pogorszenia funkcji nerek i w konsekwencji mogą one być przyczyną przewlekłej niewydolności nerek (PNN). Niektóre schorzenia nerek, takie jak nefropatia toczniowa (toczniowe zapalenie nerek) zazwyczaj dotyczą kobiet. Toczniowe zapalenie nerek jest dolegliwością nerek spowodowaną chorobą autoimmunologiczną, w którym układ odpornościowy ciała atakuje własne komórki i narządy.

Choroba nerek i ciąża.

Chorobom nerek sprzyjają wszystkie stany utrudniające opróżnianie pęcherza, w tym także ciąża. W tym okresie należy szczególnie często badać mocz, PChN jest również uważana za czynnik ryzyka w czasie ciąży
i przyczynę ogólnego obniżenia płodności. Z kolei komplikacje związane z ciążą zwiększają ryzyko choroby nerek. Stan przedrzucawkowy (zespół, w którym nieprawidłowe łożysko wpływa na prawidłowo pracujące nerki, doprowadzając do nadciśnienia i białkomoczu), jest jedną z trzech głównych przyczyn śmiertelności matek. Stan przedrzucawkowy, zakażenie łożyska i krwawienie poporodowe są głównymi przyczynami znacznego uszkodzenia nerek u młodych kobiet i mogą zwiastować przyszłą PChN u pań, które przeżyły taki epizod w ciąży.

Kobieta dializowana/po przeszczepieniu nerki w ciąży.
Ciąże kobiet z zaawansowaną przewlekłą chorobą nerek (PChN), u których czynności tego organu zastępuje sztuczna nerka, są możliwe. Obarczone problemami jest już poczęcie – płodność jest bowiem obniżona. Sama ciąża u chorej na PChN może się wiązać z nadciśnieniem tętniczym i przedwczesnym porodem. Kobieta ciężarna leczona jest intensywną hemodializą, wykonywaną co najmniej 5 razy w tygodniu (standardowo pacjenci poddawani są terapii hemodializami 3 razy w tygodniu). U pań po przeszczepieniu nerki, płodność poprawia się. Mają one dziś ogromne szanse na zdrową ciążę i pomyślny poród. Jednakże, ponieważ powikłania są u nich obserwowane częściej niż w populacji ogólnej, ciężarna z przeszczepioną nerką musi być otoczona szczególną opieką lekarską.

Jak badać nerki? Proste i bezbolesne badanie ratuje życie.

Polki i Polacy za rzadko lub też wcale nie badają nerek, choć takie badania są tanie, proste i dostępne w każdym laboratorium. Wystarczy poprosić o skierowanie lekarza rodzinnego. Na początek, zarówno u dorosłych obu płci, jak i u dzieci, wystarczą: ogólne badanie moczu oraz badanie stężenia kreatyniny we krwi (dzięki ich oznaczeniu już można podejrzewać rozwój choroby). Co najmniej raz w życiu warto wykonać USG nerek, szczególnie u kobiet i dzieci. Nefrolodzy alarmują – schorzenia nerek mogą rozwijać się nawet 20-30 lat, od dzieciństwa do wieku dojrzałego, nie dając żadnych objawów. Zgodnie z ludowym powiedzeniem – nerki nie bolą. Gdy są już całkowicie niesprawne i nieodwracalnie uszkodzone, wtedy życie pacjenta mogą uratować tylko przeszczep lub dializa.

Przewlekłej niewydolności nerek można często skutecznie przeciwdziałać. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na jej całkowite wyleczenie. Proste badania powtarzane regularnie co roku wystarczą, by wcześnie wykryć lub powstrzymać rozwój choroby. Istnieje wyraźna potrzeba zwiększenia świadomości dotyczącej PChN w czasie ciąży, szybkiego rozpoznania PChN w czasie ciąży oraz obserwacji kobiet z PChN podczas ciąży i po jej zakończeniu.

Dlaczego tak trudno walczyć z chorobą nerek?
95 procent ludzi z chorymi nerkami umiera przedwcześnie z powodu zbyt późnej, bądź niewłaściwej diagnozy. Wiele z tych osób leczy się na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, czy z powodu niewydolności serca, jednak nikt
nie podejrzewa, że przyczyną tych dolegliwości są właśnie choroby nerek. Rozpoznaje się je zbyt późno, bądź
w ogóle, mimo że ich wykrycie jest tak proste.

• Blisko 300 milionów kobiet na całym świecie zmaga się z chorobami nerek.
• Ponad 2,5 miliona z nich to Polki.
• Większość nawet się nie domyśla, że choruje i nie podejmuje leczenia.
• Tylko w tym roku, co najmniej 2,5 tysiąca kobiet w Polsce rozpocznie stałe leczenie dializami, by ratować swoje życie.
• Blisko 600 000 kobiet na świecie (40 tysięcy w Polsce) umiera przedwcześnie, każdego roku, z powodu niewydolności nerek.
• Infekcje nerek są 8. najczęstszą przyczyną śmierci kobiet.
• Ryzyko zachorowania zwiększa się znacznie po rozpoczęciu aktywności płciowej
i w ciąży. Ciąża jest testem dla nerek, muszą one wtedy „obsłużyć” organizmy matki i dziecka.
• Uszkodzone, nawet w 90 procentach, nerki nie dają żadnych charakterystycznych objawów, ale zatrzymanie choroby, na tym etapie, jest już niemożliwe.
• Badania nerek są proste i tanie.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe