Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Hopkins.org

Ból głowy objawem zakażenia SARS-CoV-2

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 23.06.2020
 
 
Ból głowy może być kluczowym objawem COVID-19, który poprzedza kliniczny, indywidualny przebieg choroby, wskazuje nowe badanie.
Badanie obserwacyjne ponad 100 pacjentów wykazało, że sam ból głowy może pojawiać się jeszcze w fazie przedobjawowej lub już objawowej COVID-19 i może przypominać migrenę lub napięciowy ból głowy.

Sam ból głowy był związany z krótszym okresem objawowym, podczas gdy ból głowy połączony z utratą zapachu wiązał się z krótszym okresem hospitalizacji.

W podgrupie uczestników ból głowy pojawiał się nawet wówczas gdy określono już objawy zakażenia koronawrusem. Badacze zauważają, że zrozumienie patofizjologii bólu w tej infekcji mogłoby polepszyć zrozumienie migreny i innych bólów głowy.

- Wydaje się, że u tych uczestników, u których ból głowy zaczyna się wcześnie jeszcze w fazie przedobjawowej lub wczesnej objawowej COVID-19 można dokładniej zlokalizować odpowiedź zapalną, która odzwierciedla możliwość lepszej kontroli i odpowiedzi na zakażenie SARS-CoV-2 – mówi Patricia Pozo-Rosich z Vall d'Hebron University Hospital w Barcelonie.

Swoje odkrycia zaprezentowała podczas dorocznego zjazdu American Headache Society (AHS).

Ból głowy jest jednym z głównym symptomów infekcji koronawirusem. Ostatnie badanie 214 pacjentów z COVID-19 wykazało, że prawie 13 proc. uczestników cierpiało ma ból głowy, a 5 procent doświadcza również utraty smaku. Wirus penetruje komórki poprzez receptor ACE2, który jest obecny w całym ciele.

- SARS-CoV-2 wnika do ciała poprzez drogi nosowe i najprawdopodobniej penetruje obrzeża systemu nerwowego poprzez nerwy węchowy i trójdzielny – przypuszcza Rosich.

Następnie przemieszcza się do płuc i krwioobiegu. To zaś powoduje systemowe zapalenie, które może przekształcić się w burzę cytokinową. Dowody zidentyfikowały nadaktywność korową oraz alarm węchowy u pacjentów z COVID-19, sugerując, że wirus bezpośrednio zakaża centralny układ nerwowy.

Dowiedziono, że interleukina 6, jedna z głównych molekuł zapalnych jest związana z COVID-19 może stanowić cel terapeutyczny. Poziomy interleukiny 6 mogą być niższe i mają tendencję do stabilizacji u pacjentów zainfekowanych i z bólem głowy niż tylko u pacjentów zainfekowanych.

Pacjenci z bólem głowy wydają się być młodsi niż ci bez bólu w wieku odpowiednio średnio 50 lat wobec 63 lata i raczej są to kobiety (58,6 procent wobec 29,4 proc).
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.