Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Czy spożywanie jajek zwiększa ryzyko udaru mózgu?
Źródło: https://academic.oup.com/ajcn/advance-article-abstract/doi/10.1093/ajcn/nqz066/5490306?redirectedFrom=fulltext https://www.ncbi.nlm.nih.gov/gene/348
Autor: Aleksandra Lang |Data: 04.06.2019
 
 
Fińscy naukowcy przeprowadzili badanie retrospektywne, w którym zbadano wpływ spożywania kurzych jaj i cholesterolu zawartego w innych produktach spożywczych na ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu i nadciśnienia tętniczego.
Kurze jaja są nieodzownym elementem diety znacznej większości naszego społeczeństwa. Od wielu lat trwa dyskusja o ich szkodliwości bądź jej braku, a także o optymalnym dziennym czy tygodniowym spożyciu. Wątpliwości wzbudza zwłaszcza cholesterol zawarty w żółtku. Jak wiadomo wysoki poziom lipoprotein o niskiej gęstości, czyli tzw. zły cholesterol, jest jednym z najsilniejszych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Czy można zatem z czystym sumieniem nie odmawiać sobie jajecznicy? Odpowiedzi dostarczyli fińscy badacze na łamach The American Journal of Clinical Nutrition.

Przeprowadzili badanie retrospektywne, w którym zbadano wpływ spożywania kurzych jaj i cholesterolu zawartego w innych produktach spożywczych na ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu i nadciśnienia tętniczego; co ważne, wyniki skorygowano o fenotyp genu apolipoproteiny E (3 fenotypy, 2, 3 i 4; ostatni z nich predysponuje do chorób sercowo-naczyniowych), biorącej udział w metabolizmie cholesterolu.

Dokonano analizy danych 1950 mężczyzn w wieku 42-60 lat, dane dotyczące polimorfizmu apolipoproteiny E były dostępne dla 1015 osób, a follow-up prowadzono przez aż 21,2±7,2 lat. Badaną populację podzielono na 4 części w zależności od ilości spożywanych jaj i cholesterolu w diecie (spożycie niskie, średnie, wysokie i bardzo wysokie). W trakcie obserwacji doszło do 217 przypadków udaru (w tym 166 niedokrwiennego); okazało się, że osoby bardzo często spożywające kurze jaja w porównaniu do osób z ich niskim spożyciem nie miały istotnie statystycznie podwyższonego ryzyka udaru (aHR 0,81, p=0,32); podobną zależność wykazano dla spożywania cholesterolu z innych źródeł (aHR 0,86, p=0,42). Istotną informacją jest brak wpływu polimorfizmu genu apolipoproteiny E na ryzyko udaru mózgu czy nadciśnienia tętniczego. Co ciekawe, osoby spożywające najwięcej jaj charakteryzowały się nieco niższym ciśnieniem rozkurczowym (spadek o 1,6 mmHg, p=0,04).

W świetle powyższego badania pozostaje życzyć smacznej jajecznicy, sałatki bądź kanapek z jajkiem.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe