Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy wzrośnie finansowanie POZ od przyszłego roku? - Możliwe, bo negocjacje się toczą – odpowiada Jacek Krajewski

Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 28.10.2019
 
 
Lekarze POZ zabiegają o zwiększenie finansowania nowych umów z NFZ oraz wydłużenie o pół roku obligatoryjnego terminu wprowadzenia e-recept – zapowiada Jacek Krajewski z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Na razie tajemnicą jest jakiego wzrostu finansowania oczekiwaliby lekarze rodzinni, ale już wiadomo, że może on być niezbędny w sytuacji wzrostu kosztów funkcjonowania praktyk. Zazwyczaj tak dzieje się co roku, jednak w tym roku mamy do czynienia przede wszystkim z inflacją oraz podniesieniem płacy minimalnej i zwiększeniem kosztów badań diagnostycznych. Co jeszcze? Problemem pozostaje biurokracja i zaświadczenia, których żądają pacjenci oraz zabezpieczenie danych osobowych pacjentów.

Problemem z receptami jest w szczególności to, że nie radzą sobie z nimi osoby starsze, które oczekują otrzymania wydruku zamiast informacji, że leki przez nich zażywane znajdą się na dokumencie elektronicznym. Dlatego opóźnienie obligatoryjnego na rzecz fakultatywnego wprowadzenia e-recept jest konieczne. Obecnie posługuje się nimi około 20 procent lekarzy. Dane wprowadzane do aptek nie zawsze są również czytelne dla aptek ze względu na problemy informatyczne. O ile? To zależy od pacjentów. Możliwe, że do końca 2020 roku.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe