Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Groźny wirus w Polsce?

Źródło: Marta Koblańska
Autor: Alicja Kostecka |Data: 24.01.2020
 
 
Czy niebezpieczny wirus z Chin, z prowincji Wuhan, który wywołuje ciężkie i powikłane zapalenie płuc, dotrze do Polski?
Na razie polskie MSZ wydaje ostrzeżenie dla osób mających w planie podróż do Chin, a coraz więcej krajów, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, przyznaje, że problem jest poważny.

Wirus należy do rodziny SARS, która spowodowała śmierć około 800 osób na przełomie 2002 i 2003 roku. Wywołuje ciężką i ostrą niewydolność układu oddechowego. Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Niektórzy wskazują, że wirus był już znany wcześniej i również w prowincji Wuhan, ale testy laboratoryjne nie wykrywały go, podobnie jak wirusa MERS pochodzącego z Bliskiego Wschodu oraz, co ciekawe, wirusów grypy.

Jak bardzo niebezpieczny jest wirus?
22 stycznia chińska telewizja podała, że w wyniku infekcji zmarło już 17 osób, a zakażonych jest aż 444, a niektóre dane mówią o 540 osobach. Do obecności wirusa przyznają się USA, Japonia, Hongkong, Tajlandia i Korea Południowa. Specjalne posiedzenie zwołała agenda ONZ – Światowa Organizacja Zdrowia, która nie wykluczyła restrykcji w podróżowaniu oraz handlu ze względu na zasięg oraz nasilenie epidemii. WHO przyznała, że choć głównym źródłem pochodzenia wirusa są zwierzęta, nie można zupełnie bagatelizować możliwości zarażenia od człowieka do człowieka.

Co jest źródłem wirusa?
Jak podaje European Centre for Disease Prevention and Control, przechodzenie wirusa od człowieka do człowieka zostało potwierdzone, ale potrzeba więcej informacji na temat charakteru tej transmisji. Właściwe źródło infekcji pozostaje nieznane i może być nadal aktywne.

W USA kontrolowane są lotniska w Nowym Jorku, San Fransisco, Los Angeles https://www.termedia.pl/pulmonologia/Wirus-z-Chin-w-USA,36659.html CDC rozmieściło dodatkowych 100 pracowników w celu pomocy tym obecnym w kwarantannie pasażerów. W Europie pod obserwacją są trzy lotniska z bezpośrednimi lotami do Wuhan i trzy z łączonymi lotami do europejskich hubów.

WHO ws. wirusa z Chin
Dotychczas WHO nie rekomenduje restrykcji w podróżach oraz handlu, ale nie jest to wykluczone. https://www.termedia.pl/pulmonologia/WHO-zabiera-glos-w-sprawie-wirusa-z-Chin-wywolujacego-zapalenie-pluc,36658.html

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego
Główny Inspektor Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną związaną z wirusem i wydał zalecenia dla podróżnych planujących podróż do Wuhan w Chinach:

+ unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
+ unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
+ unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
+ przestrzeganie zasad higieny rąk,
+ podróżni z ostrymi objawami ze strony układu oddechowego, którzy przebywali w Wuhan, powinni zgłosić się do lekarza i przekazać informację o historii podróży do tego miasta.

Ponadto, ze względu na wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego dla podróżnych planujących podróż do Wuhan w Chinach znaleźć można pod linkiem:https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dla-podrozujacych/

Zachorowania na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem 2019-nCoV
23 stycznia 2020 r. wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w pobliskiej miejscowości Huanggang. W obu miastach, miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych.

23 stycznia 2020 r. odnotowano łącznie 614 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem (2019-nCoV). Większość przypadków została zgłoszona w mieście Wuhan, prowincja Hubei. Zanotowano również przypadki stwierdzenia zachorowań u osób powracających z miasta Wuhan do innych prowincji w Chinach oraz do innych krajów (Tajlandia, Japonia, Korea Południowa, USA). Odnotowano 17 zgonów.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe