LEKARZ POZ
Choroby układu moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Intensywna kontrola glukozy zmniejsza w cukrzycy ryzyko powikłań ocznych i nerkowych

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 14.04.2017
 
 
Intensywne obniżanie poziomu glukozy u chorych na cukrzycę typu 2 istotnie redukuje ryzyko powikłań naczyniowych w nerkach i komplikacji ocznych w okresie długoterminowym, wynika z nowej australijskiej meta-analizy opublikowanej w Lancet Diabetes & Endocrinology.
Analiza objęła dane od 27,000 pacjentów z 4 badań porównując większą i mniejszą intensywność kontroli glukozy. Intensywna kontrola wiązała się z 20 procentową redukcją ryzyka zdarzeń nerkowych i 13 procentowym zmniejszeniem ryzyka zdarzeń ocznych. Nie wykazano znaczącego efektu na ryzyko zdarzeń naczyniowych w układzie nerwowym. Zdaniem badaczy ich praca wzmacnia znaczenie kontroli glukozy w prewencji komplikacji mikronaczyniowych, a temu towarzyszyć powinno obniżanie ciśnienia tętniczego, kontrola lipidowa, dieta oraz aktywność fizyczna.

Cele odnośnie poziomów glukozy powinny ważyć ryzyko hipoglikemii. Jeśli chory nie przyjmuje leków, które nie zwiększają tego ryzyka, celem powinno być HbA1c na poziomie około 6,5 procent. Jeśli to nie jest osiągalne z uwagi na potrzebę bardziej kompleksowej interwencji, w tym podania insulin lub pochodnych sulfonylomocznika, można złagodzić cel i wyważyć ryzyko hipoglikemii. Zdaniem badaczy nawet poziom glukozy 9 do 8 procent przyniesie korzyści wymienione w meta-analizie.

Jak wykazano, bardziej intensywna kontrola glukozy była związana ze znaczącą redukcją ryzyka relatywnego dla nerek versus mniej intensywna kontrola ze wskaźnikiem niebezpieczeństwa 0,80, co było powodowane przez redukcję rozwoju każdej nefropatii. W przypadku powikłań ocznych bardziej intensywna kontrola wiązała się ze wskaźnikiem niebezpieczeństwa na poziomie 0,87, co było powodowane redukcją progresji retinopatii. .
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe