Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Janicka: Prezes NFZ manipuluje wynikami negocjacji z PPOZ

Źródło: PPOZ
Autor: Alicja Kostecka |Data: 30.12.2019
 
 
- Dlatego zwróciliśmy się do Premiera z prośbą o interwencję - mówi Bożena Janicka, prezes zarządu PPOZ. W Poznaniu, 29 grudnia odbyło się zebranie Nadzwyczajnej Rady Powiatów PPOZ i członków PPOZ. Licznie przybyli lekarze i świadczeniodawcy w pełni poprali propozycje i negocjacje prowadzone przez zarząd PPOZ i oczekują od Premiera RP interwencji w sprawie przywrócenia rangi i wiarygodności rozmów prowadzonych z Centralą NFZ.
Ma to związek z nagłą i nieoczekiwaną zmianą przez prezesa NFZ Adama Niedzielskiego warunków umów na przyszły rok wynegocjowanych z PPOZ. - Prezes NFZ nie sprostał negocjacjom i roli negocjatora, podważając wypracowane uzgodnienia i prezentując stronniczość w rozmowach oraz brak realizacji wizji (o ile ona faktycznie była) - podkreśla Bożena Janicka.

Rozmowy o warunkach udzielania świadczeń zdrowotnych przez podstawową opiekę zdrowotną na kolejny rok prowadzone były przez PPOZ od wielu tygodni. Wydawało się, że liczne spotkania zarówno z centralą NFZ, jak i z Ministerstwem Zdrowia przyniosą oczekiwane przez strony rezultaty. Do podpisania pozostał jedynie końcowy dokument (podpisanie zaplanowano na 23 grudnia).

Tymczasem sprawy przybrały nieoczekiwany obrót. Kilka dni po zakończeniu negocjacji i przed ostatecznym podpisaniem wypracowanego (a jedynie redagowanego porozumienia!!! ) prezes NFZ Adam Niedzielski poinformował Bożenę Janicką, prezes PPOZ, że warunki zostają zmienione.

24 grudnia Centrala NFZ umieściła na swojej stronie komunikat o wynikach negocjacji. Zdaniem Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia jest on wielką manipulacją, gdyż nie ujawnia wszystkich ustaleń dotychczasowych rozmów.

… - Komunikat nie pokazuje dalszych planów finansowych, a tylko wybrane obszary prowadzonych negocjacji, jak się wydaje wygodne dla prezesa NFZ. Zaprezentowane są skrajne rozwiązania, poczynając od spraw finansowych po okres zawarcia umowy, co może niestety świadczyć o braku wyraźnej wizji dla organizacji podstawowej opieki zdrowotnej i decyzyjności prezesa NFZ - mówi Bożena Janicka.

Zdaniem PPOZ - komunikat Centrali NFZ z 24 grudnia jest precedensem w prowadzonych od lat rozmowach. Podważa wiarygodność prezesa NFZ i kierowanej przez niego instytucji.

… - Mamy do czynienia z plebiscytem opinii i uwag kierowanych do nieznanych gremiów, wbrew obowiązującemu prawu! Pomimo tej sytuacji nasza organizacja zaproponowała kompromisowe rozwiązania, które zostały przekazane ustnie i pisemnie Centrali NFZ oraz Ministrowi Zdrowia. Obawiamy się jednak, że negocjacje z takim partnerem nie dają gwarancji zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych dla pacjentów. Działania prezesa NFZ powodują destabilizację w funkcjonowaniu służby zdrowia, zarówno jeśli chodzi o lekarzy, jak i pacjentów - mówi Bożena Janicka.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe