Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jesteśmy coraz bliżej spowolnienia procesów starzenia

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 16.10.2021
 
 
– Geny mają tylko w 30 proc. wpływ na tempo, w jakim się starzejemy. W 70 proc. decydujemy o tym sami, wybierając określony styl życia – mówi prof. Brian Kennedy, jeden z najbardziej znanych na świecie ekspertów sektora długowieczności.
Jedna z najbardziej widocznych przemian, jakie obserwujemy w ostatnich latach w demografii, to szybko rosnąca populacja osób w wieku powyżej 65. roku życia. Szacuje się, że w ciągu następnych 40 lat ten wzrost będzie postępował, a liczba osób starszych w społeczeństwie może sięgnąć 40 proc. populacji światowej. Z tych powodów zwiększa się znaczenie sektora longevity (długowieczności), który będzie wnikał do każdej sfery życia, oferując niedostępną wcześniej szansę na wydłużenie życia dzięki postępowi technologii i medycyny. Dziedzina ta bardzo intensywnie się rozwija. W Stanach Zjednoczonych powstają nie tylko kliniki specjalizujące się w zapewnieniu długowieczności, ale też dedykowane jej start-upy.

Nauka zasadniczo rozpoznała już mechanizmy starzenia się, co pozwoli w nieodległej przyszłości na opracowanie metod i sposobów, które pomogą zapobiegać rozwojowi chorób związanych z wiekiem, takich jak demencja, cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego czy nowotwory.

Brian Kennedy, profesor w National University Health System w Singapurze, dyrektor Centre for Healthy Longevity (zdrowej długowieczności), uznany naukowiec w zakresie biologii starzenia się oraz wizjoner zaangażowany w opóźnianie, zapobieganie starzeniu się człowieka i chorób współistniejących, odwiedził przed kilkoma dniami Polskę na zaproszenie Longevity Center. The Centre for Healthy Longevity oferuje wielowymiarowe podejście do procesu starzenia w ramach konkretnych programów, których celem jest zapobieganie starzeniu i zarządzanie starzeniem. Programy te obejmują analizę mechanizmów starzenia, tworzenie biomarkerów, opracowywanie metod interwencji, badania kliniczne, a także – co nie mniej ważne – badania demograficzne i ekonomiczne.

– Nowoczesna medycyna powinna się skupiać na zarządzaniu zdrowiem, a nie chorobą. Obecnie medycyny jest przede wszystkim reaktywna, a nie proaktywna. Systemy opieki zdrowotnej nastawione są na wyczekiwanie, aż ich społeczeństwo zachoruje i wtedy są zmuszone utrzymywać takie osoby w chorobie przez długi czas, co generuje ogromne koszty – powiedział w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” prof. Brian Kennedy. – Jeżeli w końcu znajdziemy sposób na powstrzymanie procesów starzenia i ich odwrócenie, to będziemy w stanie uniknąć większości chorób cywilizacyjnych.

Prof. Kennedy zaznacza, że każdy moment jest dobry na podjęcie interwencji przeciwstarzeniowej, bo całe życie się starzejemy. Rezultaty będą w głównej mierze zależne od tego, jaki styl życia prowadzimy.

Czy można powstrzymać, odwrócić proces starzenia się organizmu? – Badania na modelach zwierzęcych pokazują, że jest to możliwe. Obecnie w licznych ośrodkach naukowych trwają badania kliniczne i mam nadzieję, że w ciągu dekady będziemy mieli pierwsze wyniki. Sprawdzane są leki i suplementy. Na tę chwilę jest ok. 50 cząsteczek, które są testowane. Sprawdzanych jest również wiele technologii chociażby związanych z komórkami macierzystymi czy modyfikacją genów. Dzięki dostępności biomarkerów dowiemy się, które opcje są najbardziej efektywne – odpowiedział prof. Kennedy.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.