Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Krążące miRNA obiecującym markerem retinopatii cukrzycowej
Źródło: DM/www.physiology.org
Autor: Marta Koblańska |Data: 05.09.2018
 
 
Retinopatia cukrzycowa, w związku z rosnącą liczbą zachorowań na cukrzycę typu II, stanowi wyzwanie diagnostyczno-lecznicze. Zespół badaczy z Shenzhen University Health Science Center dokonał bardzo obiecującego odkrycia, które być może pozwoli opracować komercyjne testy służące do wykrywania retinopatii cukrzycowej w fazie przedklinicznej.
Naukowcy pobrali próbki krwi od trzech grup pacjentów (chorzy na DM typu II z retinopatią, DM typu II bez retinopatii oraz zdrowi ochotnicy). Następnie, w kolejnych krokach (bez udziału grupy osób zdrowych; 50 osób z cukrzycą, 29 z retinopatią i 21 osób z wczesną postacią retinopatii) po uprzednio wykonanym qRT-PCR, dokonano analizy krążących mikro-RNA. Okazało się, że u pacjentów z cukrzycą krąży 47 charakterystycznych cząstek mikro-RNA, które nie występują u osób zdrowych. Ponadto zidentyfikowano aż 5 cząstek (hsa-let-7a-5p, hsa-miR-novel-chr5_15976, hsa-miR-28-3p, has-miR-151a-5p, has-miR-148a-3p), które w sposób istotny statystycznie są związane z retinopatią cukrzycową i pozwalają ją wykryć u pacjentów cierpiących na cukrzycę. Kolejne szczegółowe analizy wykazały, że istnieją trzy miRNA (-let-7a-5p, hsa-miR-novel-chr5_15976, and hsa-miR-28-3p), które z 92% czułością i 94% swoistością pozwalają stwierdzić wczesną postać retinopatii; cząstki te pozwalają też z czułością i swoistością odpowiednio 93% i 86% na odróżnienie wczesnej i późnej postaci retinopatii cukrzycowej.

Jeżeli kolejne doniesienia na większej grupie pacjentów potwierdzą wyniki, to być może wkrótce doczekamy się nowego, skutecznego narzędzia diagnostycznego.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe