Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Lekarze POZ i pacjenci chwalą roczne recepty

Udostępnij:

Pacjentom, którzy stale zażywają te same leki, lekarz może obecnie wystawić receptę na rok. Jednorazowo można wykupić zapas leku na 120 dni. Pacjenci chwalą takie udogodnienia.  

Recepty roczne są wystawiane już w ponad 80 proc. przychodni POZ. Przepisy, które obowiązują obecnie, są bardzo korzystne dla chorych, którzy muszą na stałe przyjmować leki. Chodzi m.in. o pacjentów ustabilizowanych z nadciśnieniem tętniczym, problemami neurologicznymi i z chorobami tarczycy – wskazują lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego.

– Recepta roczna stała się nieodłącznym elementem opieki koordynowanej. Najczęściej korzystają z niej pacjenci stabilni, z chorobami przewlekłymi. Takie osoby są często bardzo zdyscyplinowane i zmotywowane, nie mają potrzeby przychodzić do poradni częściej, chyba że dzieje się coś niepokojącego – stwierdza lek. Wojciech Pacholicki, wiceprezes federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Pacjenci chwalą takie rozwiązania. – Dawniej, kiedy recepty były wypisywane na krótszy okres, zdarzało się, że na czas nie zdążyłam pojechać po receptę, wtedy musiałam zmniejszać sobie dawki, by starczyło do wizyty u lekarza – mówi jedna z pacjentek. – Teraz nie muszę specjalnie jeździć do przychodni tylko po receptę, za to dostaję SMS z apteki o konieczności odbioru kolejnej porcji leków – to dla mnie, osoby starszej i schorowanej, duże ułatwienie – dodaje. 

Lekarze POZ też chwalą takie udogodnienia. Korzyści z recepty rocznej jest wiele…

– Nie wyobrażam już sobie, że mogłoby nie być rocznej recepty. To rozwiązanie przełożyło się bezpośrednio na skrócenie kolejek do lekarza POZ. Teraz zamiast mechanicznego przepisywania recept mogę przyjmować chorych, którzy tego potrzebują – mówi lek. Marek Sobolewski, specjalista medycyny rodzinnej z Piszczaca w woj. lubelskim.

– Nie mam już tzw. wizyt recepturowych. Systemowo takie rozwiązanie przekłada się także na lepsze planowanie zakupu leków i lepszą politykę lekową. Są również korzyści dla aptek, które mają możliwość planowania, zamawiania i dostaw leków, mają też gwarancję ich zakupu. I co ważne, zmniejszyła się także rola patologicznych receptomatów! – dodaje lekarz.

 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.