SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Leki na nadciśnienie niepotrzebne dzięki zmianie stylu życia?
Źródło: ScienceDaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 12.09.2018
 
 
Kobiety i mężczyźni z wysokim ciśnieniem krwi mogą zminimalizować potrzebę przyjmowania leków w ciągu 16 tygodni po zmianie stylu życia, wynika z przekazu American Heart Association.
Jak wynika z wytycznych towarzystwa z 2017 roku, zmiany w stylu życia stanowią pierwszy krok w kierunku obniżania ciśnienia krwi.

Zdaniem ekspertów modyfikacje w stylu życia, w tym zdrowsze posiłki oraz regularny wysiłek fizyczny mogą w dużym stopniu zredukować liczbę pacjentów, którzy potrzebują leków obniżających ciśnienie krwi. To w szczególności ma znaczenie u osób, których ciśnienie skurczowe mieści się w przedziale 130 do 160 oraz rozkurczowe w przedziale 80 do 99 mmHg.

Badacze analizowali 129 osób z wysokim ciśnieniem krwi w wieku 40 do 80 lat z nadwagą lub a otyłością. Ciśnienie krwi pacjentów wynosiło 130-160/80-99 mmHg, ale nie przyjmowali oni leków w celu obniżenia ciśnienia w tym czasie trwania badania. Ponad połowa była kandydatami do przyjmowania leków w czasie rozpoczęcia badania.

Badacze losowo przypisali każdego pacjenta do jednej z trzech trwających 16 tygodni interwencji. Uczestnicy w jednej grupie zmienili swoją dietę oraz wzięli udział w programie stawiającym nacisk na wagę, który obejmował zmiany w zachowaniu oraz ćwiczenia trzy razy w tygodniu pod nadzorem. Uczestnicy zmienili nawyki żywieniowe zgodnie z planem diety DASH. Uczestnicy drugiej grupy zmienili jedynie dietę koncentrując się na DASH z pomocą dietetyka. Uczestnicy w trzeciej grupie nie zmienili ani diety ani nawyków żywieniowych.

Co zauważyli badacze? Osoby, które przeszły na dietę DASH i uczestniczyły w programie zarządzania wagą straciły średnio 19 funtów oraz zredukowały ciśnienie krwi skurczowe o średnio 16 mmHg a rozkurczowe o 10 mmHg w ciągu tych 16 tygodni. Te osoby, które jedynie przeszły na dietę DASH obniżyły ciśnienie krwi o średnio 11/8 mmHg. Dorośli, którzy nie zmienili ani diety ani nie wykonywali ćwiczeń zanotowali minimalną obniżkę ciśnienia krwi o 3/4 mm Hg. Przed zakończeniem badania jedynie 15 procent tych, którzy zarówno zmienili dietę jak i wykonywali ćwiczenia potrzebowało leków w porównaniu do 23 procent w grupie, w której pacjenci przeszli jedynie na dietę. Jednakże, nie zanotowano zmian w grupie, która ani nie zmieniała diety ani nie wykonywała ćwiczeń – prawie 50 procent spełniało kryteria uprawniające do przyjmowania leków.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe