LEKARZ POZ
Choroby układu kostno-stawowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Lepsze czasy dla reumatologii

Źródło: KG/MB
Autor: Mariusz Bryl |Data: 01.02.2017
 
 
Co nowego przyniósł rok 2017, co powinno się zmienić, czy programy lekowe zostaną zmodyfikowane z korzyścią dla pacjentów i lekarzy oraz jak skrócić czas oczekiwania na wizytę u specjalisty mówi prof. Eugeniusz J. Kucharz, prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
Od 1 stycznia 2017 r. w życie wszedł nowy program lekowy B.82. „Leczenie certolizumabem pegol pacjentów z ciężką, aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK”. Prof. Eugeniusz Kucharz podkreśla, że dzięki temu możliwość leczenia takich chorych jest znaczącym postępem zgodnym z normami EULAR oraz aktualnym stanem wiedzy. Zauważa, że wspomniany program daje także większą decyzyjność lekarza prowadzącego.

Mówi także o nieoficjalnych zapowiedziach, że również inne programy lekowe ulegną modyfikacji – zarówno pod kątem zgodności z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz wytycznymi europejskimi. – Uproszczeniu ulegną również procedury administracyjne. Dla lekarzy stosowanie programów lekowych jest dość dużym obciążeniem administracyjnym. Są takie zapowiedzi. Miejmy nadzieję, że będzie to w najbliższym czasie.

Prof. Kucharz mówi także, czego życzy reumatologii – jako dziedzinie medycyny, lekarzom tej specjalizacji oraz pacjentom w 2017 roku. Co jego zdaniem jest najbardziej istotne oraz najbardziej realne do zmiany? Między innymi przesunięcie możliwości diagnostyczno-terapeutycznych do przychodni. Podczas rozmowy poruszona zostaje także kwestia zbyt długiego oczekiwania pacjentów na wizytę u specjalisty. Jak to można zmienić?

Rozmowa do obejrzenia poniżej:

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe