Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Miłkowski zapowiedział nowe leki dla chorych na cukrzycę

Źródło: Twitter, Rzeczpospolita
Autor: Krystian Lurka |Data: 14.10.2019
 
 
- Flozyny będą dostępne dla pacjentów z cukrzycą typu 2 przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi z hemoglobiną glikowaną co najmniej 8 proc. i bardzo wysokim ryzykiem sercowo naczyniowym – poinformował w poniedziałek na Twitterze wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
- Od listopada dostępna będzie nowa grupa leków w cukrzycy typu 2, czyli inhibitory SGLT-2 (flozyny). Jest to największy sukces negocjacyjny ostatnich lat. Na listopadowej liście leków refundowanych znajdą się trzy flozyny, to jest Invocana (100 mg), Forxiga (10 mg) i Jardiance (10 mg) - wyjaśnił wiceminister Miłkowski.

A ekspert pochwalił...
Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ocenił, że to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów.

- Czekaliśmy na to wiele lat – powiedział prof. Dzida. Dodał, że według najnowszej klasyfikacji ryzyka sercowo-naczyniowego, zaproponowanej podczas wrześniowego konkresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ECS), wysokie i bardzo wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe ma większość chorych na cukrzycę.

Flozyny, należące do inhibitorów SGLT-2 powodują, że cukier ucieka z organizmu wraz z moczem.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe