LEKARZ POZ
Choroby układu krążenia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nadciśnienie płucne u dializowanych: częste powikłanie

Źródło: MK/MB
Autor: Mariusz Bryl |Data: 12.01.2017
 
 
Nadciśnienie płucne występuje u nawet 44-60 procent chorych hemodializowanych. Wysokie ciśnienie płucne przekłada się na wyższą śmiertelność. Przyczyną może być mocznica, ale rozwija się także w razie wytworzenia przetok u dializowanych, przy czym ma tu znaczenie wielkość przetoki – mówi prof. Ryszard Gellert ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie.
Czynniki, które wskazują na wzrost ciśnienia płucnego to m.in. wzrost rzutu minutowego, spadek produkcji tlenku azotu, dysfunkcja lewej komory serca, hipoksja, zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej. Z badań wynika jednoznacznie, ze dializoterapia pogarsza sytuacje chorych, u których rozwija się nadciśnienie płucne. Stąd przed wytworzeniem przetoki konieczna jest echokardiografia. Sama diagnostyka nadciśnienia jest inwazyjna i opiera się na cewnikowaniu prawego serca.
W układzie krążenia w normalnych warunkach krew spływa do dużych naczyń i wraca do układu żylnego. PO wytworzeniu przetoki spada opór obwodowy i zwiększa się przepływ przez krążenie płucne. Jeśli dodatkowo mamy do czynienia z niewydolnością serca – niepotrzebne ilości płynów zalegają w całym systemie naczyń. Pacjenci starsi łatwiej rozwijają nadciśnienie płucne.
Z leków dostępnych właściwie można stosować jedynie sildenafil. Leki wpływają różnie na przerost serca. Nadciśnienie płucne indukuje dysfunkcję lewej komory serca. W NP. upośledzona jest produkcja tlenku azotu oraz endoteliny. Nieznane są konsekwencje kliniczne nadciśnienia, ale wiadomo, że przeładowanie płynowe powoduje reakcje ze strony płuc – włóknienie systemowe w różnych narządach.
Po przeszczepieniu nerki lub zwężeniu, czy zamknięciu przetoki nadciśnienie ulega normalizacji, cofa się.
Wykład został wygłoszony podczas konferencji Top Nephrological
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe