Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowe zalecenia PTD dotyczące żywienia chorych na cukrzycę

Udostępnij:
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zorganizowało cykl spotkań, na których przedstawiono nowe zalecenia żywienia w cukrzycy. PTD co roku aktualizuje rekomendacje. W stosunku do wcześniejszych zaleceń, zmianie uległy m.in. zasady żywienia w cukrzycy.
Obecnie PTD rekomenduje minimalną dzienną podaż błonnika pokarmowego w ilości 25 g lub 15 g/1000 kcal diety i zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego przez spożywanie co najmniej 2 porcji pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz 3 porcji warzyw bogatych w błonnik. „W przypadku braku możliwości podaży zalecanej ilości błonnika pokarmowego należy rozważyć wprowadzenie suplementów błonnika, szczególnie w postaci frakcji rozpuszczalnych w wodzie” - czytamy w publikacji. Według PTD korzystne jest też zwiększenie podaży skrobi opornej (frakcji błonnika) w diecie, gdyż nie wymaga gruntownej zmiany przyzwyczajeń żywieniowych pacjenta, co zwiększa skuteczność interwencji dietetycznej. PTD stwierdza, że w leczeniu dietetycznym chorych na cukrzycę udział tłuszczu w diecie powinien być taki, jak w diecie osób zdrowych i może wahać się od 25 do 40 proc. wartości energetycznej diety ( w poprzednich latach było to 30-35 proc.). Ponadto zmieniono zalecaną ilość tłuszczów jednonienasyconych z 10–15 proc. do 20 proc. wartości energetycznej diety.

W przypadku pacjentów z hipercholesterolemią zasygnalizowano, że korzystne może być wprowadzenie do diety żywności zawierającej sterole lub stanole roślinne w ilości 2–3 g na dobę. Podkreślono, że brak jest dowodów na niekorzystne efekty stosowania diet bogatobiałkowych w leczeniu dietetycznym chorych na cukrzycę, a ilość białka w diecie powinna być ustalona indywidualnie. W innym rozdziale wskazano, że redukcję masy ciała można osiągnąć, stosując diety o zmniejszonej wartości kalorycznej i różnych proporcjach makroskładników (białka, tłuszcze, węglowodany), ale nie zaleca się przewlekłego stosowania diet o znacznie obniżonej podaży kalorii węglowodanowych oraz głodówek. Rekomenduje się także ograniczenie cukrów dodanych i tak zwanych free sugars, których źródłem są przede wszystkim cukier i słodycze, ale również miód, soki i napoje owocowe.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.