LEKARZ POZ
Choroby skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Opis przypadku: Niecodzienne powikłanie amniocentezy

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Andrzej Kordas
|
Źródło: A very unusual complication of amniocentesis; Munawar Hayat, Michael Hill, David Kelly, R. Shane Tubbs and Marios Loukas; Clinical Case Reports;
Na łamach Clinical Case Reports przedstawiono niezwykłe powikłanie po wykonaniu amniocentezy.
Opis przypadku
Przypadek dotyczy 13-miesięcznego dziecka płci męskiej z masą guzowatą obecną na grzbietowej powierzchni lewej ręki. Guz ten został zauważony dopiero w ostatnim czasie, kiedy to obserwowano jego szybki wzrost. Nie zaobserwowano towarzyszącego guzowi bólu oraz występującego w tej okolicy zaczerwienienia. Pacjent, podobnie jak rodzice, nie miał obciążonego wywiadu medycznego. Jedynym zwracającym uwagę wydarzeniem była wykonywana w drugim trymestrze ciąży amniocenteza. Zabieg wykonano w prywatnej klinice ginekologiczno-położniczej. W dostępnej dokumentacji medycznej nie zawarto szczegółów odnośnie przebiegu zabiegu. Dokładny wywiad przeprowadzony z matką pacjenta ujawnił, iż w trakcie zabiegu doszło do niewielkiego kontaktu igły z płodem, aczkolwiek nie odnotowano wówczas powikłań - zarówno w czasie zabiegu jak i w późniejszej obserwacji.

Badania dodatkowe
W wykonanej biopsji zmiany uzyskano żółto-brązową, miękką tkankę o wymiarach 2.5 × 2 × 0.5 cm. We wstępnym opisie patomorfologicznym opisano struktury przypominające ciałka Schillera-Duvala. Późniejszy opis zmiany zawierał następujące informacje: pleomorficzny nowotwór złośliwy, z ogniskami zróżnicowanych oraz cewkowych struktur, z pozakomórkowymi złogami hialinowymi oraz obecnością alfa-fetoproteiny w cytoplazmie. Badanie RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa oraz badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej nie wykazały nieprawidłowości.

Diagnostyka różnicowa
Diagnostyka różnicowa obejmowała mięsaka maziówkowego (synovial sarcoma), raka gruczołów potowych, hemangiopericytoma oraz przyzwojaka (paraganglioma). Po przeprowadzeniu konsultacji specjalistycznych postawiono ostateczne rozpoznanie – rak potworniakowy (teratocarcinoma) z komponentą raka pęcherzyka żółtkowego.

Leczenie
W związku z postawionym rozpoznaniem zadecydowano o amputacji lewej dłoni. Wykonano również biopsję węzłów pachowych po stronie lewej, celem wykluczenia ewentualnych przerzutów. W trakcie zabiegu oraz w okresie pooperacyjnym nie odnotowano powikłań. W obrębie pachowych węzłów chłonnych nie stwierdzono obecności komórek nowotworowych. W chwili obecnej pacjent czuje się dobrze, pozostając pod opieką lekarza pediatry.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.