Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pexels

Palenie papierosów a tętniaki mózgu

Źródło: News-medical.net/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 18.08.2017
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Z badania naukowców z Uniwersytetu w Michigan wynika, że palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko ponownego wystąpienia tętniaka mózgu u osób, u których raz już go rozpoznano.
W badaniu, którego wyniki opublikowano w Journal of Neurosurgery, wzięło udział 247 pacjentów, którzy doświadczyli tętniaka mózgu (łącznie 296 przypadków). Naukowcy podzielili ich na 3 grupy: palaczy, byłych palaczy i niepalących.

Okazało się, że wśród byłych oraz obecnych palaczy ryzyko ponownego wystąpienia tętniaka wyniosło 26,3 proc. Większe było u palaczy – 28,4 proc, niż u tych, którzy rzucili palenie (23,8 proc.). W grupie niepalących ryzyko wyniosło 17,2 proc. Wszyscy uczestnicy badania przeszli leczenie wewnątrznaczyniowe.

Naukowcy już wcześniej wiedzieli, że palenie papierosów jest czynnikiem ryzyka, jeśli chodzi o rozwój tętniaka w mózgu. Nie było jednak dowodów, że ponowne jego pojawienie się jest tak mocno związane z paleniem tytoniu.
Teraz naukowcy chcą zaplanować kolejne badania, które odpowiedzą na pytanie, jak rzucenie palenia wiąże się z ryzykiem ponownego powstania czerniaka.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.